Wyrodne dziecko sektora węglowodorowego wybiera greenwashing?

16 stycznia 2021, 09:00 Alert

Francuski Total wycofał się z organizacji lobbującej za interesami spółek naftowych. Nie przedłuży członkostwa w American Petroleum Institute, bo mają rozbieżne stanowisko w sprawie polityki klimatycznej. Jednak Francuzi mogą mimo to zostać oskarżeni o tak zwany greenwashing.

Total uznaje w oficjalnym dokumencie programowym, że należy wprowadzić podatek od emisji CO2 i wspierać rozwiązania chroniące klimat, tymczasem API sprzeciwia się regulacji emisji metanu czy promocji elektromobilności stając w obronie przemysłu węglowodorowego. Total przekonuje także, że API poparł w wyborach amerykańskich kandydatów, którzy opowiadali się przeciwko udziałowi USA w porozumieniu klimatycznym z Paryża popieranym przez Francuzów.

Koncern Total jest znany z polityki walki z emisjami metanu. Przekonuje, że jako pierwszy na świecie dostarczył LNG neutralny klimatycznie, bo zrekompensował emisje towarzyszące jego transportowi poprzez działania na rzecz ochrony klimatu w całym łańcuchu dostaw. Część zwolenników dekarbonizacji przekonuje jednak, że jest to jedynie kolejna forma tak zwanego greenwashingu, czyli działań wizerunkowych mających stworzyć fałszywe wrażenie aktywnej działalności na rzecz ochrony klimatu, które mają odwracać uwagę od poczynań szkodliwych. Total pozostaje spółką oferującą na rynku paliwa kopalne.

Total/Wojciech Jakóbik

Francuzi dostarczyli pierwszy LNG neutralny klimatycznie