(Interfax/TASS/Patrycja Rapacka/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)
Agencja Interfax informuje, że poziom tranzytu błękitnego paliwa przez Ukrainę powrócił do stanu z poprzednich lat, zwłaszcza w pierwszych dziewięciu miesięcach 2014 roku.
Według danych PJSC Ukrtransgaz , tranzyt surowca przez Ukrainę w okresie od 1 stycznia do 19 października 2015 roku osiągnął poziom 52 miliardów m3, czyli o jeden procent więcej w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Co więcej, w okresie od 1 do 19 października 2015 roku dostarczono do krajów Unii Europejskiej 3,5 miliarda m3 gazu, co stanowi dwa razy większą ilość w porównaniu do tego samego okresu w 2014 roku. Interfax podaje też, że 21 października dzienny transport do konsumentów w Europie i w Mołdawii osiągnął wolumen 217 milionów m3, co stanowi 72 procent więcej niż tego dnia rok temu. Jak donosiły media, rosyjski gigant gazowy Gazprom ograniczył dostawy do Europy przez terytorium państwa ukraińskiego w okresie od września 2014 roku do lutego 2015 roku.
15 października 2015 roku BiznesAlert.pl informował, że Naftogaz Ukrainy planuje do końca października 2015 roku zgromadzić w systemie podziemnych magazynów około 17 miliardów m3 błękitnego paliwa. O zamierzeniach ukraińskiej spółki poinformował Andrew Kobolew na posiedzeniu energetycznej grupy antykryzysowej w czwartek 15 października 2015 roku.
– Według naszych obliczeń pod koniec października 2015 roku objętość gazu w naszych magazynach będzie przekraczać 17 miliardów m3 gazu, co zdecydowanie jest większą ilością w porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku. Daje nam to perspektywę stosunkowo spokojnego przejścia przez sezon jesienno-zimowy – powiedział Kobolew.
W celu zwiększenia zapasów, Ukraińcy kupią ponad 2 mld m3 gazu ziemnego od Gazpromu, a resztę od dostawców europejskich przez rewersy na zachodniej granicy kraju. Kijów zapewnia, że zdąży zgromadzić niezbędną ilość surowca w magazynach.
Więcej informacji:
Europa zaczyna zużywać gaz z magazynów. Ukraina dalej zbiera zapasy na zimę
Do końca października w ukraińskich magazynach ma spoczywać 17 mld m3 gazu