AlertEnergetykaRopa

Węgry osiągnęły porozumienie w sprawie tranzytu rosyjskiej ropy przez Ukrainę

Węgry i Rosja. Źródło: Freepik

Węgry i Rosja. Źródło: Freepik

Grupa MOL przejmie prawo własności nad rosyjską ropą, która trafia do Węgier i Słowacji przez Ukrainę.

Węgierska grupa MOL poinformowała o porozumieniu w sprawie tranzytu rosyjskiej ropy przez Ukrainę do Węgier i Słowacji. Spółka od dziewiątego września bieżącego roku przejmie prawo własności nad paliwem od granicy Białorusi i Ukrainy.

Mol podkreśla, że zaktualizowane umowy oraz nowe ustalenia są zgodne z sankcjami i postanowieniami wymierzonymi w Rosję.

– Nowe porozumienie zapewnia zrównoważone rozwiązanie transportu ropy naftowej rurociągiem Przyjaźń. Uważam to za wielkie osiągnięcie, ponieważ pozwala MOL kontynuować najbardziej wydajną i niezawodną technologię przetwarzania ropy naftowej w węgierskich i słowackich rafineriach. Ostatecznie przyczyni się do popraw bezpieczeństwa dostaw w obu krajach – powiedział Gabriel Szabó wiceprezes MOL.

W czerwcu Ukraina zablokowała tranzyt rosyjskiej ropy przez swój teren. Paliwo miało trafić do Węgier i Słowacji, które skrytykowały sankcje. Robert Fico, premier Słowacji, nazwał decyzje absurdem i stwierdził, że godzi ona w interesy niektórych krajów Unii Europejskiej. Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych Węgier, stwierdził, że Ukraina ugodziła w bezpieczeństwo dostaw. Kijów przedstawił stanowisko, według którego sankcje mają ograniczyć istotne źródło finansowania rosyjskiej inwazji. Paliwo było sprzedawane przez rosyjski Łukoil i transportowane rurociągiem Przyjaźń.

MOL / Marcin Karwowski

Węgry skarżą się do Unii na ukraińską blokadę ropy z Rosji


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X