W ostatnich tygodniach coraz częściej poruszany jest temat związany z budową elektrowni jądrowej, głównie z powodu ogłoszenia proponowanej lokalizacji obiektu oraz nowelizacji prawa, która ma pozwolić na złożenie raportu środowiskowego i rozpoczęcie dalszych prac nad inwestycją jądrową w Polsce. Proponowana lokalizacja, jaką jest gmina Choczewo, wywołała nieco kontrowersji, dlatego należy zastanowić się, czy jest faktycznie dobra – pisze Aleksander Tretyn, redaktor portalu BiznesAlert.pl.
Idealna lokalizacja atomu
Na wstępie rozważań o idealnej lokalizacji dla elektrowni jądrowej należy się zastanowić, czy Choczewo jest dobrym miejscem do budowy takiego obiektu oraz czy istnieje idealne miejsce dla tego celu na terytorium Polski. Z dużą dozą prawdopodobieństwa należy stwierdzić, że próżno szukać takiego miejsca na mapie. Pomimo rozwoju technologii oraz zmazywania uroku po Czarnobylu, nadal w społeczeństwie będzie panował niepokój związany z atomem.
Według ostatnich badań ponad 70 procent społeczeństwa popiera budowę elektrowni jądrowej, zaś blisko 60 procent jest w stanie zgodzić się, aby taki obiekt powstał w sąsiedztwie. Pomimo coraz wyższej świadomości społecznej na temat zalet i wad energetyki jądrowej, nadal utrzymuje się w społeczeństwie niechęć do jednej z najbezpieczniejszych i najmniej emisyjnych technologii.
Propozycja lokalizacji elektrowni w Choczewie budzi wiele kontrowersji, gdyż obiekt ma powstać nieopodal plaży. Część mieszkańców obawia się, iż przez to gmina i region może stracić jako teren atrakcyjny turystycznie. W wielu krajach obiekty jądrowe są traktowane jako swego rodzaju atrakcje turystyczne. We Francji czy też Hiszpanii znajdują się one nad rzekami czy też bezpośrednio nad morzem w sąsiedztwie plaży i nie stanowią zagrożenia dla wypoczywających turystów. Ponadto, z racji zwiększonych dochodów gminy, wynikających z podatków, społeczność lokalna może zyskać i zwiększyć ilość atrakcji dla turystów przyjeżdżających. Ponadto powstaną nowe miejsca pracy na czas budowy elektrowni oraz jej eksploatacji. Budowa takiego obiektu wpłynie na zmniejszenie bezrobocia w regionie, dzięki czemu powstanie atrakcyjny rynek pracy.
Dlaczego lokalizacja nadmorska to dobre miejsce dla elektrowni jądrowej? Jednym z głównych atutów lokalizacji elektrowni jądrowej nad morzem jest stała dostęp do wody, którą można wykorzystać do chłodzenia. Woda jest niezbędnym czynnikiem dla obiektu jądrowego. Przerwy w chłodzeniu elektrowni w przypadku braku wody mogą nieść za sobą bardzo nieprzyjemne skutki. Ponieważ cały świat mierzy się z kryzysem klimatycznym, susze w rzekach mogą być coraz częstszym zjawiskiem, w związku z czym budowa elektrowni jądrowej przy rzece może być ryzykowna.
Ponadto dodatkowym atutem budowy elektrowni atomowej w lokalizacji nadmorskiej mogą być kwestie związane z transportem materiałów do budowy obiektu. Transport dużych elementów konstrukcji będzie mógł odbywać się droga morską, co przełoży się na znacznie sprawniejszy proces inwestycyjny i logistyczny. Przewożenie elementów z portów do lokalizacji nadmorskiej będzie dużo łatwiejszym zadaniem niż przewożenie ich w głąb kraju, np. do Bełchatowa.
Argumentem, który można użyć za użyciem lokalizacji takiej jak Pątnów czy Bełchatów, to rozwinięta infrastruktura energetyczna w tych miejscach. Jednak nie należy zapominać, iż na terenie gminy Choczewo będzie zlokalizowana stacja elektroenergetyczna, która będzie przesyłała energie z morskich farm wiatrowych w głąb lądu. W związku z tym rozwój infrastruktury przesyłowej w regionie również będzie konieczny, i nie jest on spowodowany jedynie budową elektrowni atomowej.
Warto również zaznaczyć, iż północna część kraju nie dysponuje stabilnymi źródłami wytwórczymi. Większość takich źródeł znajduje się w centrum oraz na południu kraju. Istotnym punktem bezpieczeństwa energetycznego kraju jest rozlokowanie w całej Polsce stabilnych źródeł wytwórczych. Aktualnie stabilne źródła wytwórcze rozlokowane są tylko w części kraju, co ma znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Na wybranie Choczewa jako lokalizacji elektrowni jądrowej wpływ miało również duże zapotrzebowanie na energię elektryczną. W najbliższych latach będzie ona rosnąć, zaś w regionie nie planuje się inwestycji w inne stabilne źródła wytwórcze. Farmy wiatrowe, które powstaną na morzu, również nie będą w stanie zapewnić bezpieczeństwa energetycznego dla regionu. Co prawda będą one w stanie produkować stosunkowo dużo energii, jednak nie należy traktować ich jako dyspozycyjne źródła wytwórcze, które powinny znaleźć się w regionie nadmorskim.
Atom jest potrzebny
W dobie transformacji energetycznej budowa elektrowni jądrowej jest kluczowym elementem z punktu widzenia obniżenia emisyjności polskiej energetyki. Bez tej inwestycji jako kraj nie jesteśmy w stanie sobie poradzić z przejściem na energetykę nisko- i zeroemisyjną. Wątpliwości co do lokalizacji takiego obiektu zapewne będą pojawiały się zawsze, gdyż w obszarze danej gminy nie zabraknie osób, które będą się obawiały takiej inwestycji. Jednak zły urok Czarnobyla i Fukushimy powoli zanika. Niestety katastrofy te dla bardziej przezornych będą stanowiły pewne ryzyko i wprowadzały wśród społeczności lokalnej obawy co do bezpieczeństwa takiej inwestycji. Warto jednak spojrzeć na mapę (obrazek tytułowy), by przekonać się, że atom jest już wszędzie dookoła Polski, więc kolejny reaktor na Pomorzu nie zaszkodzi, a może wręcz rozwiązać szereg polskich problemów.
Jest taksonomia unijna z gazem oraz atomem, ale z rygorystycznymi warunkami