Tusk: Chcemy wydajnego systemu energetycznego

19 maja 2014, 11:27 Energetyka

Minister Włodzimierz Karpiński wziął udział w zorganizowanym przez premiera Donalda Tuska spotkaniu z górnikami.

Prezes Rady Ministrów poinformował górników o działaniach rządu ws. poprawy sytuacji w Kompanii Węglowej i całym górnictwie węglowym. Podkreślił znaczenie węgla dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

– Chcemy by polski system energetyczny był wydajny – powiedział premier Donald Tusk.

– Naszym priorytetem jest urentowienie górnictwa i ochrona miejsc pracy. Mamy dziś w Polsce dobry jakościowo węgiel. Ważne by charakteryzował się również optymalną ceną i kosztem wytwarzania. Taki surowiec oferuje dziś np. Bogdanka, która jest rentowna dzięki przeprowadzonej kilka lat temu restrukturyzacji. Podobny proces powinna przejść Kompania Węglowa – powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.

Dodał, że do nowych bloków w Kozienicach, Opolu i Jaworznie będzie dostarczany niemal w stu procentach polski węgiel.

– Grupy energetyczne zawarły lub zawierają już w tej sprawie kontrakty długoterminowe. Nowy blok w Kozienicach będzie spalał 3,5 mln ton polskiego węgla rocznie, a łącznie budowane bloki będą zużywać od 12 do 15 mln ton w zależności od tempa, w jakim będzie się rozwijała gospodarka – powiedział Włodzimierz Karpiński.

W spotkaniu ze strony ministerstwa skarbu wziął również udział wiceminister Rafał Baniak. Kolejne spotkanie z górnikami ws. poprawy sytuacji w górnictwie odbędzie się przed 5 czerwca. Do tego czasu specjalny zespół rządowy ma wypracować działania, które będą wspierały ten sektor gospodarki.