Tusk: Wypowiedź Ziobry o węglu – niekompetencja albo zła wola. Więcej o Unii Energetycznej

31 marca 2014, 09:15 Energetyka
Donald Tusk

Szef rządu podczas niedzielnej konferencji prasowej odniósł się do słów Zbigniewa Ziobro, który jego wypowiedź dotyczącą potrzeby rehabilitacji węgla nazwał „Himalajami hipokryzji i zakłamania”.

– Albo Zbigniew Ziobro nie ma pojęcia o czym mówi, i nie wykluczam, nie byłby to pierwszy raz kiedy popisuje się niekompetencją, albo ma złą wolę, która wynika z tego, że walczy o głosy jak… nie przychodzi mi żadne zwierzę do głowy w tej chwili – stwierdził Donald Tusk.

W ocenie premiera ustalenia Rady Europejskiej są bezpieczne dla Polski. Tusk wskazał, że to Polska zablokowała, bez używania weta, zapisy dotyczące ambitniejszych celów klimatycznych, które skazałyby Polskę na większe ciężary.

– Jeśli ktoś chce mieć ambitniejsze cele redukcyjne, chce emitować mniej dwutlenku węgla, to my nie będziemy go zatrzymywać w tych pomysłach. Nie będziemy tego blokować, pod warunkiem, że Polska będzie miała precyzyjny, gwarantowany plan wyliczeń kto jakie obciążenia będzie miał obciążenia z tego tytułu i żeby te obciążenia nie dotknęły Polski – powiedział premier.

Donald Tusk w sobotę w czasie wizyty na Śląsku zapowiedział przedstawienie w Brukseli polskiego pomysłu Unii Energetycznej. – Europa musi być coraz bardziej solidarna w zakresie energetyki – mówił premier.

Premier przedstawił 6 wymiarów projektu Europejskiej Unii Energetycznej:

  1. Stworzenie skutecznego mechanizmu solidarności gazowej na wypadek kryzysów dostaw.
  2. Zwiększenie finansowania budowy ze środków Unii Europejskiej (UE) infrastruktury zapewniającej solidarność energetyczną, szczególnie na wschodzie UE – nawet do 75 proc. wartości projektów.
  3. Wspólne zakupy energii.
  4. Rehabilitacja węgla, jako źródła energii.
  5. Wydobycie gazu łupkowego.
  6. Radykalna dywersyfikacja dostaw gazu do UE

– Strategiczne znaczenie ma ilość gazu, który możemy magazynować na potencjalnie krytyczny czas – mówił premier w niedzielę, kontynuując temat Unii Energetycznej podczas wizyty w Husowie. Podkreślił, że obecnie Polskę trudno byłoby zaszantażować przerwaniem dostaw gazu. Inwestycja w podziemny magazyn gazu Husów polega na zwiększeniu pojemności czynnej z 350 do 500 mln m3. Planowany termin zakończenia to lipiec 2014 r.

– Polska może być jak w soczewce przekładem, jak powinna wyglądać postulowana przez nas Unia Energetyczna – mówił premier.

Premier podkreślał, że właśnie w Polsce zdecydowano się na równomierne inwestowanie we wszystkie segmenty gazowej infrastruktury.

Wśród inwestycji, które poprawiają nasze bezpieczeństwo gazowe wymienił:

  • magazyny gazu,
  • inwestycje w interkonektory (połączenia gazowe między państwami),
  • budowę gazoportu w Świnoujściu,
  • eksploatację własnych źródeł, takich jak gaz konwencjonalny i łupkowy.