Ósmego lipca Komisja Europejska przedstawi strategię wodorową Unii Europejskiej w ramach starań o osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku – powiedziała unijna komisarz ds. energii Kadri Simson.
Strategia wodorowa UE
Celem unijnej strategii wodorowej jest próba dekarbonizacji sektorów, gdzie jest to trudniejszym zadaniem, przede wszystkim w przemyśle ciężkim i transporcie. Ministrowie państw członkowskich Unii Europejskiej zgodzili się, że wodór, w szczególności ze źródeł odnawialnych, może być jedną z kluczowych innowacyjnych technologii energetycznych pomagających UE w dekarbonizacji i utrzymaniu konkurencyjności.
Jednocześnie ministrowie energii z Austrii, Belgii, Francji, Niemiec, Luksemburga i Holandii obiecali, że „umożliwią stworzenie przyszłościowej europejskiej infrastruktury wodorowej i płynnego rynku w najbliższej przyszłości”. Stwierdzili oni potrzebę „szybkiego zwiększenia skali” produkcji wodoru w Europie, zwłaszcza wodoru odnawialnego, oraz wzmocnionej współpracy międzynarodowej w celu stworzenia „globalnego rynku zielonego wodoru”.
Sześciu ministrów UE wezwało również KE do opracowania wniosków legislacyjnych UE w celu „umożliwienia elastycznego, dopasowanego do celu podejścia regulacyjnego” i stymulowania rynku płynnego wodoru. Powiedzieli, że propozycje te powinny uwzględniać ślad węglowy transportu wodoru. Wezwali oni KE do pogłębienia współpracy międzynarodowej w celu zapewnienia wspólnych globalnych standardów, takich jak zrównoważony rozwój, biorąc pod uwagę spodziewaną przyszłą rolę importu wodoru w dekarbonizacji systemu energetycznego UE.
S&P Platts/Michał Perzyński
Jakóbik: Koalicja wodorowa chce ustalić zasady gry w Europie bez Polski