AlertBezpieczeństwoEnergetykaRopa

Ukraina psuje Rosjanom szyki naftowe a Kazachstan już reaguje

Tankowiec ropa Białorus

Tankowiec Aegan Freedom for. Marinetraffic

Kazachstan zatrzymał dostawy produktów naftowych do portu rosyjskiego Tamań nad Morzem Czarnym niedługo po ataku drona ukraińskiego.

Koleje Kazachskie zatrzymały dostawy produktów naftowych do Tamania od ósmego maja nie podając przyczyny. Wiadomo jednak, że w maju doszło do ataku drona ukraińskiego na naftoport w tej miejscowości. Znajduje się ona niedaleko Cieśniny Kerczeńskiej oraz mostu na okupowany Krym z Rosji. Ten obiekt także stał się w przeszłości celem ataków.

Ukraińcy mają przygotowywać się do kontrofensywy poprzez niszczenie zaplecza logistycznego w sektorze paliwowym Rosji. Celem stają się naftoporty oraz bazy paliwowe na terenach bliskich okupowanym obszarom na wschodzie oraz południu Ukrainy jak Donbas i Krym.

Naftoport w Tamaniu ma przepustowość 20 mln ton ropy, produktów naftowych i LPG. Przesył w 2022 roku wyniósł 7,3 mln ton paliw z Rosji, Kazachstanu i Kirgistanu. Kazachstan wysłał tym szlakiem ponad milion ton oleju opałowego, 230 tysiące ton LPG oraz 74 tysiące ton oleju napędowego.

Tamanneftegaz kontynuuje dostawy paliw z użyciem zaatakowanej infrastruktury. Liczy na zniesienie zakazu dostaw z Kazachstanu po ósmym maja, kiedy sytuacja się ustabilizuje. Jednakże ataki Ukraińców są kontynuowane i mierzą w kolejne elementy infrastruktury paliwowej Rosji.

Reuters / Wojciech Jakóbik

Siemieniuk: Ukraina atakuje dronami logistykę Rosji przygotowując kontrofensywę


Powiązane artykuły

Narodowe Centrum Badan Jadrowych w Swierku. N/z: wejscie do reaktora jadrowego "Maria". Fot. Bartosz Krupa/East News. Swierk 31.05.2015.

Reaktor Maria wznowi pracę w sierpniu?

Reaktor Maria, jedyny działający reaktor jądrowy w Polsce, odbywa przymusową przerwę w oczekiwaniu na licencję od Państwowej Agencji Atomistyki. Ministerstwo...
Prace na statku układającym rurociąg Lorelay na Morzu Północnym, Holandia, 18 lipca 2025 r. Rurociąg do transportu CO2 na potrzeby systemu transportu i składowania CO2 Portos. EPA/JEROEN JUMELET

Holandia łapie CO2, by ratować Unię. Polska tylko zerka

W przyszłym roku Holandia wystartuje z projektem Porthos, umożliwiającym wychwyt i składowanie milionów ton dwutlenku węgla rocznie. W ten sposób...

Niewolnicy składają rosyjskie drony. Werbuje ich Grupa Wagnera

Rosyjska fabryka dronów w Ałabudze działa dzięki pracy przymusowej. Angażowani są zarówno studenci, jak i kobiety z Afryki oraz Azji...

Udostępnij:

Facebook X X X