Ukraina mobilizuje Estonię do większego sprzeciwu wobec Nord Stream 2

5 listopada 2019, 10:30 Alert
o
Spotkanie premiera Ukrainy Ołeksija Honczaruka z estońskim ministrem spraw zagranicznych Urmasem Reinsalu / fot. Rząd Ukrainy

Ukraina apeluje do Estonii o wzmocnienie sprzeciwu wobec gazociągu Nord Stream 2 budowanego przez Rosjan.

W trakcie spotkania z estońskim ministrem spraw zagranicznych Urmasem Reinsalu premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk wezwał do koordynacji działań na poziomie państw członkowskich Unii Europejskiej i NATO.

– Bardzo ważne jest aby państwa członkowskie UE wyjaśniły swoim obywatelom negatywne skutki budowy Nord Stream 2 dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego – podkreślił Honczaruk.

W odpowiedzi szef estońskiej dyplomacji zwrócił uwagę na istotę problemu podnoszonego przez Ukrainę, zgadzając się z Kijowem w kwestii potrzeby koordynowania działań przy przeciwdziałaniu budowie Nord Stream 2.

Nord Stream 2

Pierwszy gazociąg z Rosji do Niemiec – Nord Stream – został oddany w całości do eksploatacji w 2012 roku. Jego przepustowość wynosi 55 mld m sześc. rocznie. Przez Nord Stream 2 będzie mogła płynąć taka sama ilość gazu. Planowany gazociąg może zagrozić rozwojowi rynku w regionie i konkurencji ze strony dostaw z nowych, nierosyjskich źródeł. Ponadto uruchomienie Nord Stream 2, forsowanego przez Rosjan, pozbawiłoby Ukrainę roli państwa tranzytowego i przychodów sięgających ok. 3 procent PKB. W ubiegłym tygodniu Duńska Agencja Energii wydała zezwolenie na budowę magistrali na duńskim szelfie kontynentalnym na południowy wschód od wyspy Bornholm.

Rząd Ukrainy/Piotr Stępiński

Dania wyraziła zgodę na ułożenie Nord Stream 2