Ukraina konfiskuje mienie spółek energetycznych z Rosji

11 lipca 2022, 09:45 Alert

Na Ukrainie skonfiskowano aktywa spółek ukraińskich należących do Gazpromu, Rosnieftu i Rosatom na łącznie 2,1 mld hrywien (62 mln dolarów) – doniosła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). 

SBU

Według materiałów SBU, skonfiskowano prawa korporacyjne i nieruchomości 11 przedsiębiorstw, których ostatecznymi beneficjentami są rosyjskie spółki państwowe Rosnieft, Rosatom i Gazprom.

W toku działań operacyjno-śledczych SBU ustaliła, że ​​część zysków z tych przedsiębiorstw przeznaczono na „przygotowanie i prowadzenie wojny z Ukrainą oraz finansowanie działalności grup dywersyjnych i rozpoznawczych”. Wśród aktywów znalazły się również 46 nieruchomości należących do tych podmiotów. SBU podkreśla, że szybkie zajęcie mienia tych firm uniemożliwiło wycofanie aktywów z Ukrainy.

10 marca 2022 roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o zasadach przymusowego zajęcia obiektów praw majątkowych Rosji i jej mieszkańców na terytorium Ukrainy.

31 maja Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy ogłosiło aresztowanie 115 nieruchomości, rachunków i praw korporacyjnych Tatnieft, m.in. składy ropy naftowej, stacje benzynowe, budynki niemieszkalne, działki oraz 118 ciężarówek i samochodów z paliwem na kwotę ok. 400 mln hrywien (ponad 13,6 mln dolarów).

SBU/Mariusz Marszałkowski

Kanada ustąpiła Gazpromowi, ale ten niekoniecznie ulży kryzysowi energetycznemu