Rząd Ukrainy przyjął Krajowy Plan na Rzecz Energii i Klimatu do 2030 roku 25 czerwca. Tego samego dnia ruszyły negocjacje akcesyjne tego kraju oraz Mołdawii do Unii Europejskiej.
Ukraina wdraża przepisy sektora energii i gazu Unii Europejskiej jako kraj stowarzyszony Wspólnoty Energetycznej. Przyjęcie KPEiK ma być ważnym elementem procesu integracji. Zakłada inwestycje od 41,5 do 50 mld dolarów związane z transformacją energetyczną.
Ukraińcy chcą zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 65 procent w stosunku do 1990 roku, osiągnąć udział 27 procent odnawialnych źródeł energii w ostatecznym zużyciu energii, nie sprowadzać więcej niż 30 procent energii oraz surowców od jednego dostawcy i nie przekraczać zużycia energii pierwotnej w wysokości 72,224 mln ton ekwiwalentu ropy naftowej.
– Ten dokument będzie schematem zielonej odbudowy Ukrainy – powiedział Artur Lorkowski, dyrektor Wspólnoty Energetycznej. Dokument był przyjmowany po konsultacjach z ponad 1500 podmiotami z różnych obszarów życia publicznego.
Co ciekawe, Polska przygotowała w marcu 2024 roku szkic KPEiK, który miał zostać pierwotnie przyjęty w czerwcu, ale na stronach rządowych można przeczytać, że stanie się to na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2024 roku. Wcześniej Komisja wszczęła procedurę naruszeniową za opóźnienia prac w Warszawie.
Rada Ministrów Ukrainy / Wojciech Jakóbik
Motyka: Ambitny scenariusz KPEiK trafi do konsultacji w maju