Ukraina chce pozyskać partnera do zarządzania siecią przesyłu gazu (GTS) aby nie stracić roli państwa tranzytowego przy dostawach rosyjskiego paliwa do Europy. Według władz w Kijowie swoje zainteresowanie wyraziło siedem spółek, w tym jedna z Polski. Rozmowy mają ruszyć 21 lutego.
– Odbyliśmy pierwsze spotkanie grupy roboczej, którą rząd Ukrainy upoważnił do przeprowadzenia wstępnych konsultacji z międzynarodowymi operatorami sieci przesyłowych zainteresowanymi staniem się naszymi partnerami przy zarządzaniu GTS – napisał na Facebooku wicepremier Ukrainy Władimir Kistion.
Według niego 21-22 lutego odbędą się pierwsze spotkania ze spółkami, które przesyłały swoje propozycje stronie ukraińskiej.
– Zainteresowanie wyraziło siedmiu partnerów, z których dwóch reprezentuje znane w Europie konsorcja gazowe. Swoje zainteresowanie zarządzanie ukraińską GTS wyraziła Belgia, Francja, Holandia, Polska, Słowacja, Hiszpania, Włochy, Rumunia, Grecja i Niemcy – napisał Kistion.
Ukraiński wicepremier przypomniał, że do 1 marca 2018 roku ministerstwo energetyki i przemysłu węglowego oczekuje propozycji również od pozostałych spółek, które z różnych powodów nie zdążyły tego zrobić w wymaganym terminie do 1 lutego.
– Po rozmowach grupa robocza sformułuje propozycje warunków przetargu i przedstawi je do rozpatrzenia rządowi oraz Radzie Najwyższej w celu przeprowadzenia przejrzystego procesu znalezienia międzynarodowego partnera dla Magistralnych Gazoprowodow Ukrainy – dodał wiceszef ukraińskiego rządu.
Zgodnie z opracowanym przez Naftogaz, PwC i Rothschild planem już w trzecim kwartale 2018 roku ma zostać podpisana z partnerem zagranicznym umowa na zarządzanie ukraińskim systemem przesyłowym gazu.
Reforma rynku gazu
W 2015 roku na Ukrainie przyjęta została ustawa o rynku gazu, która zapoczątkowała proces restrukturyzacji Naftogazu w oparciu o prawo unijne zgodnie z trzecim pakietem energetycznym. Polega ona na wydzieleniu odrębnych podmiotów odpowiedzialnych za segmenty wydobycia, transportu oraz magazynowania. W tym celu powołano do życia dwie osobne spółki: Magistralnyje Gazoprowody Ukrainy oraz Podziemnyje Gazohraniszcza Ukrainy.
Ukraińskie gazociągi potrzebują partnera
Pozyskanie zagranicznych partnerów jest ważne dla Kijowa z punktu widzenia utrzymania roli państwa tranzytowego w dostawach rosyjskiego paliwa do Europy. Należy nadmienić, że na początku kwietnia Naftogaz, Ukrtransgaz, włoski Snam i słowacki Eustream podpisały memorandum o wspólnej ocenie możliwości współpracy przy wykorzystaniu oraz rozbudowie ukraińskiego systemu. Wspomniany dokument ma na celu zapewnienie długoterminowej stabilności przesyłu gazu przez Ukrainę, zgodnie ze standardami rynków europejskich, bezpiecznego i efektywnego wykorzystania gazociągów Ukrainy, a także transparentnego i wolnego dostępu do nich stron trzecich, zgodnie z ukraińskim prawem. Pozyskanie kolejnych partnerów oraz możliwość rozwoju współpracy z dotychczasowymi będzie prawdopodobnie uzależnione od tempa reform sektora energetycznego realizowanych nad Dnieprem.
Piotr Stępiński