AlertCyberprzestrzeńOnetWykop

Ukraina chce zablokować rosyjską grę z Gazpromem w tle

Źródło: freepik

Źródło: freepik

Ukraina apeluje o bojkot gry Atomic Heart, której producentem jest rosyjskie studio Mundfish, wspierane finansowo przez spółkę powiązaną z Gazpromem. Ukraińcy wzywają do ograniczenia dystrybucji w innych krajach, gdyż ich zdaniem firma może gromadzić dane użytkowników i przekazywać je służbom w Rosji.

Władze ukraińskie, w tym ministerstwo cyfryzacji, apelują o wycofanie rosyjskiej gry Atomic Heart ze sprzedaży na platformach Sony, Microsoftu i Valve. Ukraińcy chcą ograniczyć jej dystrybucję, ponieważ producent gry, Mundfish, ma powiązania z Gazpromem, rosyjskim koncernem energetycznym. Studio zostało założone w 2017 roku przez czwórkę Rosjan i obecnie jest zależne finansowo od firmy GEM Capital, kontrolowanej przez Anatolija Plija, byłego członka zarządu Gazpromu.

Atomic Heart to fabularna gra akcji FPS (first-person shooter), której premiera odbyła się 21 lutego 2023 roku. – Wcielamy się w tajnego agenta, działającego w realiach retrofuturystycznej wersji Związku Radzieckiego, a naszym zadaniem jest zbadanie sekretnej placówki, w której rozpętał się bunt maszyn, i zaprowadzenie w niej porządku, nim dojdzie do globalnej katastrofy – opisuje portal gry-online.pl.

Tytuł spotyka się z krytyką właściwie od samego ogłoszenia produkcji w 2018 roku, jednak dopiero przed premierą rozkwitła dyskusja o zakazie w krajach, które nie godzą się z inwazją Rosji na Ukrainie. Według nieoficjalnych informacji, deweloper otrzymywał wsparcie finansowe od Gazpromu i innych państwowych firm.

Całą sytuację skomentował wiceminister cyfryzacji Ukrainy Aleksander Borjakow. – Wzywamy do ograniczenia dystrybucji tej gry w innych krajach ze względu na jej toksyczność, ryzyko gromadzenia danych użytkowników i możliwość przekazywania ich stronom trzecim w Rosji, a także potencjalne wykorzystanie pieniędzy zebranych z zakupów gier do prowadzenia wojny z Ukrainą – powiedział.

Studio Mundfish opublikowało komunikat, w którym odcina się od dyskusji na temat agresji rosyjskiej. – Pragniemy was zapewnić, że Mundfish ma międzynarodowy zespół skupiony na innowacyjnej grze i jest niezaprzeczalnie propokojową organizacją opowiadającą się przeciwko przemocy wobec ludzi. Nie udzielamy komentarzy na temat polityki czy religii – czytamy.

Więź z Gazpromem to niejedyna kontrowersja gry Atomic Heart. Użytkownicy, którzy mieli już okazję w nią zagrać, wskazują, że pojawiają się w niej elementy rasistowskie oraz nawiązania do prawdziwych postaci, np. obecnego premiera Ukrainy. Kontrowersje budzą również nawiązania do Związku Sowieckiego.

PlayStationLifeStyle/Jędrzej Stachura

Hakerzy polują na ofiary podszywając się pod spółki. Oto jak się bronić


Powiązane artykuły

Reaktor Maria. Źródło: Narodowe Centrum Badań Jądrowych/YouTube

Reaktor Maria jest gotowy do pracy, ale ruszy nie wcześniej niż za miesiąc

Reaktor Maria, jedyny polski reaktor badawczy w Otwocku, zgłasza gotowość do wznowienia pracy po przymusowej przerwie. Najpierw musi jednak otrzymać...
Rafineria PCK w Schwedt

Niemiecka rafineria truje? Polska domaga się dostępu do danych, których Berlin nie udostępnił

Na mocy niemieckiego specpozwolenia rafineria Schwedt może emitować dwutlenek siarki przekraczając nawet pięciokrotnie unijne normy. Minister Hennig-Kloska zwróciła się do...
Minister finansów Andrzej Domański. Fot.: East News / Marysia Zawada / Reporter

Miedź dostanie niższy podatek. To oddech dla polskiego KGHM

Ministerstwo finansów proponuje obniżkę opodatkowania wydobycia miedzi w latach 2026-2028. W efekcie, obciążenie fiskalne podmiotów ma się zmniejszyć o około...

Udostępnij:

Facebook X X X