Ukraina stawia na łupki | Na Litwie gazu łupkowego starczy na trzy lata | Południe Europy wspiera TAP

13 czerwca 2013, 09:02 Alert

Janukowycz stawia na gaz łupkowy

Ukraińskie zasoby węglowodorów są zdaniem prezydenta tego kraju Wiktora Janukowycza fundamentami jego niezależności energetycznej. Ta wypowiedź padła po spotkaniu Janukowycza z dyrektorem Chevron Eurasia Europe & Middle East Exploration & Production Company Jamesem Johnsonem. Kijów zachęca zachodnich inwestorów do zaangażowania w rozwój ukraińskiego sektora gazowego.

Litwa: Gaz łupkowy tylko na trzy lata

Z zaprezentowanego w poniedziałek raportu EIA wynika, że litewskie zasoby gazu łupkowego mogą starczyć zaledwie na trzy lata. Wcześniej szacowano, że wystarczy ich na trzydzieści lat. Zasoby mogą wynosić około 10 mld m3, tymczasem Litwa konsumuje około 3 mld m3 gazu rocznie. Według EIA więcej surowca może znajdować się w Obwodzie Kaliningradzkim.

Albania, Chorwacja, Grecja i Włochy będą forsować TAP

W rywalizacji o dostęp do azerskich złóż Szach Deniz wymienione kraje będą forsować koncepcję Gazociągu Transadriatyckiego (TAP). Ich przedstawiciele spotkali się w Dubrowniku by wyrazić poparcie dla projektu. Argumentują je faktem, że TAP ma pełne poparcie polityczne wszystkich rządów zaangażowanych w jego realizację oraz, że jest krótszy, niż rywalizujące z nim Nabucco-West. Decyzja na temat wyboru inwestycji dla realizacji koncepcji Korytarza Południowego ma zapaść do końca czerwca. Wybierze konsorcjum Szach Deniz zarządzające azerskimi złożami gazu o tej samej nazwie. W przyszłości mogłoby z nich docierać do Europy do 10 mld m3 rocznie.

Rosjanie będą szukać norweskich węglowodorów

Rosnieft i LUKOIL otrzymały koncesje na poszukiwania na norweskim szelfie kontynentalnym na Morzu Barentsa. Norweski rząd ogłosił decyzję w środę. Zdaniem ministra ropy naftowej i energetyki Ola Borten Moe zainteresowanie norweskim surowcem rośnie.