AlertEnergetykaOZE

Polacy i Duńczycy pozyskali montera turbin do morskich farm wiatrowych

Źródło: Fred. Olsen Windcarrier

Źródło: Fred. Olsen Windcarrier

Polska Grupa Energetyczna (PGE) i Ørsted, jej duński partner, podpisały umowę na instalację turbin wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Zakontraktowane statki posłużą do montażu 48. ze 107. wież w ramach projektu Baltica 2, jednego z dwóch etapów budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.

PGE i Ørsted, duńska firma energetyczna, podpisały umowę dotyczącą instalacji turbin wiatrowych w ramach projektu Baltica 2. – Instalacja turbin wiatrowych dla Baltica 2 została podzielona na dwa etapy, a wykonawcę każdego z nich wyłaniają oddzielne postępowania przetargowe. Pierwszą partię turbin, które PGE i Ørsted zakontraktowały jeszcze w kwietniu 2023 roku, zainstaluje firma Fred. Olsen Windcarrier – czytamy w komunikacie..

– To już drugi kontrakt na statki instalacyjne dla projektu Baltica 2. Wcześniej podpisaliśmy umowę na usługi niezbędne do instalacji i podłączenia kabli wewnętrznych i eksportowych. W 2023 roku zakończyliśmy także kontraktację komponentów dla części morskiej Baltica 2. Prace w kierunku rozpoczęcia budowy największego w Polsce projektu z energetyki odnawialnej idą zgodnie z harmonogramem. Już za trzy lata energia z morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 trafi do polskich domów – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

PGE podkreśla, że Fred. Olsen Windcarrier ma na koncie instalacje turbin i usługi naprawy bądź wymiany komponentów na morzu dla wielu projektów wiatrowych na świecie, najwięcej u wybrzeży Wysp Brytyjskich. Do wykonania zadania związanego z instalacją turbin wiatrowych dla Baltica 2 przeznaczy statek typu jack-up – czytamy.

Budowa Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica o łącznej mocy 2,5 GW została podzielona na dwa etapy. Są to projekty Baltica 2 i Baltica 3, gdzie pierwszy z nich ma być gotowy do końca 2027 roku, a drugi do 2030 roku. Według szacunków, cała instalacja ma dostarczyć energię na potrzeby prawie czterech milionów gospodarstw domowych w Polsce.

Polska Grupa Energetyczna / Jędrzej Stachura

Największa morska farma wiatrowa świata kryzysowi się nie kłania a jej budowniczy mają plany wobec Polski


Powiązane artykuły

Bundeswehra wyrzuca przetargi za burtę. Dbałość o naturę też

Niemiecki rząd zatwierdził projekt ustawy o przyspieszeniu planowania i zakupów dla sił zbrojnych. Jej celem jest wzmocnienie Bundeswehry. Najważniejszą zmianą...
Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Udostępnij:

Facebook X X X