Rozmowy z Komisją Europejską dotyczące zgody na umowę społeczną o zamykaniu kopalń i pomocy publicznej na ich dalsze funkcjonowanie są na etapie roboczym. Ministerstwo Aktywów Państwowych chce rozpocząć rozmowy o prenotyfikacji umowy z Komisją Europejską w marcu.
W Sejmie odbyło się posiedzenie Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Tematem spotkania było przedstawienie przez ministra aktywów państwowych informacji na temat realizacji porozumienia zawartego pomiędzy przedstawicielami Rządu a Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.
Będzie ciąg dalszy rozmów o umowie społecznej. Związkowcy chcą powrotu do węgla w Ostrołęce
Prenotyfikacja
Rozmowy z Komisją są na poziomie roboczym i prowadzone są na poziomie dyrekcji generalnej ds. konkurencji. – Wraz z prenotyfikacją rozpoczniemy formalne rozmowy z zakresu nowej decyzji Komisji Europejskiej na podstawie traktatów, która w naszym przekonaniu powinna objąć kwestię osłon, likwidacji kopalń i dopłat redukcji produkcji węgla – powiedział Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik Rządu do Spraw Transformacji Spółek Energetycznych i Górnictwa Węglowego.
– Mamy nadzieję, że prace nad umową społeczną zakończymy w lutym i w marcu rozpoczniemy już formalnie proces notyfikacji. To zależy także od pracy doradców, dokumentacji i programów operacyjnych dla poszczególnych kopalń – powiedział Artur Soboń. Pierwotnie rozmowy nad umową społeczną dotyczącą sektora górniczego miały zakończyć się pod koniec roku. Następnie w lutym miały rozpocząć się rozmowy z Komisją Europejską.
– Wraz z prenotyfikacją rozpoczniemy formalne już rozmowy na temat zakresu nowej decyzji Komisji Europejskiej, na podstawie traktatów, która – w naszym przekonaniu – powinna objąć i kwestie osłon, i kwestie likwidacji, i kwestie dopłat do redukcji produkcji. To jest to, co nazywamy wzorem niemieckim. Mamy co do tego konsensus ze stroną społeczną. Chcemy wypracować dobre porozumienie w postaci umowy społeczne – podkreślił wiceminister.
Zapewnił, że uzgodnienia zawarte w porozumieniu ze związkowcami z 25 września 2020 roku, które nakreśliło horyzont działania kopalń do 2049 roku, pozostają aktualne .Jest ono uszczegóławianie w ramach trwających obecnie rozmów o umowie społecznej- zapewnił Artur Soboń.
Soboń dodał, że resort jest świadomy, że na początku rozmowy z Komisją będą na poziomie technicznym, urzędniczym, ale później możliwy jest poziom Komisarz ds. konkurencji, ministrów i premiera.
Jakóbik: Mamy projekt umowy społecznej. W co grają związkowcy?
Wydzielenie aktywów węglowych
Soboń wspomniał także o energetyce zawodowej. – Pracujemy obecnie nad projektem wydzielenia aktywów wytwórczych opartych na węglu do innego podmiotu lub dwóch. Podmiot ten będzie odrębny od dzisiejszych spółek sektora energetyki. Chcemy go także objąć formą pomocy publicznej. Nad formą takiej pomocy publicznej pracuje minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka – powiedział Soboń.
Bartłomiej Sawicki
Sawicki: Obligo giełdowe może przekonać Brukselę do wydzielenia węgla z energetyki