Komisja Europejska opublikowała trzecie sprawozdanie na temat stanu unii energetycznej, w którym przedstawiono postępy osiągnięte w ciągu roku, od momentu publikacji drugiego sprawozdania na temat stanu unii energetycznej w lutym 2017 r. oraz plany na kolejny rok.
Plan rozwoju czystej energetyki
W powyższym raporcie stwierdzono również, że transformacja systemu energetycznego nie jest możliwa bez dostosowania infrastruktury do jego przyszłych potrzeb, gdyż infrastruktura energetyczna, transportowa i telekomunikacyjna są w coraz większym stopniu wzajemnie powiązane.
Jak czytamy dalej w trzecim sprawozdaniu na temat stanu unii energetycznej, lokalne sieci stają się coraz ważniejsze w codziennym życiu obywateli Unii, którzy coraz częściej będą korzystali z elektromobilności, zdecentralizowanego wytwarzania energii i systemów umożliwiających reagowanie na zmiany dobowego zapotrzebowania na energię. Aby stało się to możliwe, Komisja przyjęła komunikat dotyczący 15 procentowego progu międzysystemowych połączeń elektroenergetycznych, jaki ma zostać osiągnięty w 2030 r. Przyjęto również trzeci wykaz projektów, będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI).
Komisja w ramach pakietu „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków” przedstawiła większość wytycznych, niezbędnych do realizacji zasady „efektywność energetyczna przede wszystkim”. Ich zadaniem jest wspieranie globalnego przywództwa UE w dziedzinie działań na rzecz dbania o klimat i pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych oraz zapewnienia uczciwych warunków sprzedaży energii dla jej odbiorców.
Przedstawiony w marcu tego roku zestaw inicjatyw dla sektora transportu o nazwie „Europa w ruchu”, ma na celu utrzymanie konkurencyjności w ramach sprawiedliwego społecznie przechodzenia na czystą energię i cyfryzacji społeczeństwa. Także przedstawiony w listopadzie „pakiet na rzecz ekologicznej mobilności” znacząco przybliżył zakończenie realizacji działań, wynikających z porozumienia paryskiego, zobowiązujących UE do zredukowania emisji CO2 o co najmniej 40% do 2030 r.
Urzeczywistnienie unii energetycznej wymaga zaangażowania i ścisłej współpracy między Komisją a państwami członkowskimi i ogółem społeczeństwa, czytamy w trzecim sprawozdaniu na temat stanu unii energetycznej. Z tego właśnie powodu poszczególne kraje UE będą musiały przedstawić na początku 2018 r. projekty zintegrowanych planów w zakresie energii i klimatu na okres po roku 2020.
Zdaniem Miguela Ariasa Cañete, komisarza do spraw polityki klimatycznej i energetycznej: – Transformacja europejskiego sektora energetycznego jest zaawansowana, o czym świadczą rekordowy poziom wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych i szybko spadające ceny energii. Aby możliwe było pełne dokonanie tej transformacji, zmiany w europejskiej infrastrukturze energetycznej muszą być podporządkowane tym samym zasadom i dokonywać się w tym samym tempie. Z tego względu centralne miejsce w przygotowanym przez nas wykazie projektów przypada kluczowym elektroenergetycznym połączeniom międzysystemowym i inteligentnym sieciom. Podjęte w celu rozwoju infrastruktury czystej energii działania sprawią, że nasz system energetyczny stanie się bardziej zrównoważony, konkurencyjny, bezpieczny i będzie stanowił dla Europy prawdziwą wartość dodaną.
Orędzie o Unii Energetycznej
Również w orędziu o stanie Unii podkreślono, że globalne zmiany w produkcji energii niosą ze sobą poważne wyzwania dla Europy. Z drugiej zaś strony stwarzają one jedyną w swoim rodzaju szansę umocnienia UE w roli światowego lidera procesu przechodzenia na czystą energię, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw energii dla wszystkich jej obywateli. Wyznaczanie ambitnych celów w kwestiach takich jak odnawialne źródła energii, efektywność energetyczna, działania w na rzecz klimatu czy innowacje w dziedzinie czystej energii oraz zapewnienie odpowiednich sygnałów cenowych na rynku, są warunkiem wstępnym do przyciągnięcia inwestycji, które pomogą w modernizacji całej gospodarki UE, co będzie korzystne dla obywateli Unii zaznaczono w raporcie.
Unia energetyczna przyniosła już pierwsze rezultaty, jednak dalsze zaangażowanie państw członkowskich jest kluczowe dla realizacji pozostałych zadań. Parlament Europejski i Rada powinny priorytetowo potraktować wszystkie wnioski ustawodawcze, dotyczące unii energetycznej, przedstawione przez Komisję.
Marosz Szefczovicz wiceprzewodniczący odpowiedzialny za unię energetyczną, komentując sprawozdanie, stwierdził: – Realizacja unii energetycznej zakończy się sukcesem jedynie wówczas, gdy wszyscy będziemy dążyć do tego samego. Celem jest wywiązanie się z podjętego zobowiązania i nadanie unii energetycznej jej ostatecznego kształtu do końca bieżącej kadencji Komisji. Do 2019 r. unia energetyczna musi z politycznej koncepcji przeobrazić się w codzienną rzeczywistość każdego obywatela UE. Będzie to wymagało zaangażowania ze strony wszystkich warstw społeczeństwa. Z tego względu przyszły rok jawi mi się jako rok wytężonej pracy.
Komisja Europejska/Roma Bojanowicz