Nowe sankcje unijne biją we flotę widmo oraz reeksport LNG z Rosji

21 czerwca 2024, 07:00 Alert

Czternasty pakiet sankcji unijnych w sprawie którego doszło do wstępnej zgody państw unijnych ma zawierać uderzenie we flotę widmo tankowców Rosji omijających sankcje oraz zakaz reeksportu LNG w Europie.

Tankowiec naftowy. Fot. Wikimedia Commons
Tankowiec naftowy. Fot. Wikimedia Commons

Minister spraw zagranicznych Holandii Hanke Bruins Slot ujawnił na platformie X, że nowy pakiet sankcji zakazuje tankowcom z rosyjskiej floty widmo korzystania z portów europejskich. Dania sugerowała wcześniej działania NATO na rzecz blokady transportu przez Bałtyk ropy z Rosji omijającej sankcje z pomocą jednostek pływających pod fałszywą banderą. Nowy pakiet da także możliwość Szwecji i Finlandii porzucenia kontraktów gazowych z Rosją.

Ponadto, czternasty pakiet sankcji unijnych ma zakazać reeksportu LNG z Rosji w portach europejskich, który jest niezbędny zimą, gdy zamarza szlak północny do Azji. Kommiersant szacuje, że te sankcje mogą uderzyć w 11,8 mln ton dostaw LNG z projektu Yamal LNG należącego do Novateku.

Nowe sankcje unijne mają zostać przyjęte ostatecznie 27 czerwca na szczycie unijnym poprzedzającym przejęcie prezydencji przez prorosyjskie Węgry.

Inwazja Rosji na Ukrainie trwa od lutego 2022 roku i w odpowiedzi na nią państwa unijne przyjmują kolejne pakiety sankcji, w tym te dotyczące sektora energii oraz paliw.

Reuters / Kommiersant / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Samobójstwo Gazpromu ściśle jawne (ANALIZA)