AlertEnergetykaŚrodowiskoWęgiel. energetyka węglowa

Unia Europejska osiągnęła najniższy poziom emisji CO2 od 30 lat

Komin w Elektrowni Kozienice. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Komin w Elektrowni Kozienice. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Think tank The Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA) przedstawił raport, z którego wynika, że emisje CO2 i zużycie węgla w Unii Europejskiej spadają trzeci miesiąc z rzędu. Tym samym Wspólnota osiągnęła najniższy poziom emisji od 30 lat.

CREA podaje, że w listopadzie Unia Europejska odnotowała najniższy poziom emisji CO2 od co najmniej 30 lat. Udało się tego dokonać między innymi poprzez ograniczenie zużycia gazu w przemyśle i energii elektrycznej w budynkach. – Redukcja emisji jest spowodowana wpływem wysokich cen na popyt, w połączeniu ze wzrostem produkcji energii wiatrowej i słonecznej. W sektorze energetycznym zarówno energia węglowa, jak i gazowa spadły w listopadzie rok do roku – czytamy.

energyandcleanair.org
Źródło: energyandcleanair.org

Według analizy think tanku, warunki pogodowe przyczyniły się do zmniejszenia zapotrzebowania na gaz o 10 procent poza sektorem energetycznym, podczas gdy rzeczywiste zapotrzebowanie spadło o 26 procent. – W energetyce łagodniejsze temperatury mogą stanowić 4 z 12 procent spadku popytu. Innymi słowy, około jedna trzecia spadku zapotrzebowania na gaz i moc wynikała z łagodniejszej pogody niż w 2021 roku – tłumaczy CREA.

Z raportu wynika, że zapotrzebowanie na gaz spadło o 20 procent, natomiast na energię elektryczną o 10 procent rok do roku. – Wysokie ceny energii powodują zmniejszenie popytu. Instytucje oszczędzają energię np. poprzez obniżenie temperatury wewnątrz budynków – czytamy.

Co ciekawe, w Polsce, Czechach, Finlandii, Szwecji i Holandii nie został odnotowany wzrost produkcji z czystej energii. Spadła natomiast produkcja energii z paliw kopalnych.

Więcej informacji o emisjach CO2 w listopadzie 2022 roku można znaleźć tutaj.

Energy&CleanAir/Jędrzej Stachura

CBAM: Jest wstępne porozumienie o obciążeniu emisji CO2 poza Unią


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X