CBAM: Jest wstępne porozumienie o obciążeniu emisji CO2 poza Unią

13 grudnia 2022, 11:15 Alert

Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski osiągnęły porozumienie w sprawie granicznego mechanizmu węglowego (CBAM). Zanim jednak CBAM wejdzie w życie, musi zostać zatwierdzony przez ambasadorów państw członkowskich Unii Europejskiej i Parlament.

Komin w Elektrowni Kozienice. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Komin w Elektrowni Kozienice. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Rada Europejska zaznacza, że CBAM będzie początkowo obejmował szereg konkretnych produktów w najbardziej emisyjnych sektorach: żelaza i stali, cementu, nawozów, aluminium, energii elektrycznej i wodoru. Mechanizm zacznie działać od października 2023 roku. Będzie on wprowadzany stopniowo, równolegle z wycofywaniem bezpłatnych uprawnień, w ramach zmienionego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS) dla danych sektorów.

– Stopniowe wycofywanie bezpłatnych uprawnień dla sektorów CBAM nadal wymaga uzgodnienia w kontekście trwających negocjacji w sprawie EU ETS. Konieczne są również dalsze prace nad środkami zapobiegającymi ucieczce emisji w eksporcie – czytamy w komunikacie Rady Europejskiej.

Obciążenie emisji CO2 poza Unią Europejską ma sprawić, żeby wciąż była ona konkurencyjna pomimo ostrej polityki klimatycznej. Zabieg ten ma skłonić między innymi Chiny i Rosję do walki z emisjami i zmniejszyć konkurencyjność ich produktów względem tych objętych unijną polityką klimatyczną.

14 lipca 2021 roku Komisja Europejska przedstawiła wniosek dotyczący rozporządzenia ustanawiającego graniczny mechanizm dostosowania emisji dwutlenku węgla. Dotyczy on emisji gazów cieplarnianych w przypadku niektórych towarów importowanych w wysokoemisyjnych gałęziach przemysłu. Jest to proponowana taryfa węglowa na produkty wysokoemisyjne, takie jak cement i część energii elektrycznej, importowane przez Unię Europejską.

Rada Unii Europejskiej/Jędrzej Stachura

Europosłowie poparli reformę ETS, CBAM oraz Społeczny Fundusz Klimatyczny