Rada UE reguluje magazynowanie gazu przez państwa członkowskie

27 czerwca 2022, 12:45 Alert

Rezerwy gazu mają zostać zapełnione przed zimą. Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie o magazynowaniu gazu przez UE i państwa członkowskie.

Flaga Unii Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons.
Flaga Unii Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons.

Nowe zasady magazynowania gazu

– Dzięki negocjacjom zakończonym w niecałe dwa miesiące Unia dysponuje od tej pory narzędziem, które nakazuje każdemu państwu członkowskiemu zgromadzenie wystarczających zasobów gazu przed sezonem zimowym i ułatwia dzielenie się tymi zasobami między państwami– powiedziała Agnes Pannier-Runacher, minister transformacji energetycznej Francji, która sprawuje do końca czerwca półroczne przewodnictwo w Radzie UE.

Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie regulujące stany magazynowe gazu dla państw członkowskich. Zgodnie z założeniami rezerwy zostaną zapełnione w 80 procentach do rozpoczęcia sezonu zimowego 2022/2023. Na szczeblu wspólnotowym w 2022 roku Unia postara się napełnić podziemne magazyny łącznie w 85 procentach.

Rada UE ustaliła, że magazyny gazu mają być pełne w 90 procentach przed kolejnymi zimami. Wzięto pod uwagę, że sytuacja krajów UE jest różna, dlatego państwa członkowskie będą mogły spełnić wymogi w zależności od tego w jakim położeniu się znajdują. – By uwzględnić sytuację państw członkowskich o znacznej zdolności magazynowania w porównaniu z krajowym zużyciem gazu, wymóg wypełnienia podziemnych magazynów będzie ograniczał się do 35 procent średniego rocznego zużycia gazu państw członkowskich w okresie ostatnich pięciu lat – poinformowała Rada UE. Kraje bez infrastruktury do magazynowania gazu będą mogły przechowywać 15 procent gazu w magazynach innych państw.

Polska Agencja Prasowa/Maria Andrzejewska

Morawiecki w Brukseli: Polska zwiększy wydobycie węgla