AlertEnergetykaGaz.RopaSurowce

Unia przyjmuje dwunasty pakiet sankcji. Uderza we flotę widmo i LPG z Rosji

Flaga Unii Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons.

Flaga Unii Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons.

Unia Europejska przyjęła kolejny, dwunasty pakiet sankcji nakładanych na Rosję za inwazję na Ukrainę. Wspólnota zaostrza przepisy monitoringu sprzedaży zbiornikowców do państw trzecich, importu i eksportu komponentów elektronicznych oraz wprowadza zakaz importu skroplonego propanu (LPG) z 12-miesięcznym okresem przejściowym.

Komisja Europejska przyjęła dwunasty pakiet sankcji wobec Rosji. Nowe restrykcje dotyczą głównie transportu, w tym m.in. skroplonego gazu płynnego (LPG), ropy i diamentów. Pakiet ma pomóc w walce z obchodzeniem sankcji przez przedsiębiorstwa państw trzecich i likwidowaniu luk prawnych. Co ważne, w ostatnich latach Rosjanie czerpali prawie połowę przychodów budżetowych ze sprzedaży węglowodorów.

– Zaostrzyliśmy pułap cen ropy naftowej wraz z międzynarodową koalicją G7+, wprowadzając nowe środki mające na celu ściślejsze monitorowanie sprzedaży zbiornikowców do państw trzecich, a także bardziej szczegółowe wymogi dotyczące świadectw. Pomoże to rozwiązać problem tzw. floty widmo wykorzystywanej przez Rosję do obchodzenia pułapu cenowego. W związku z tym UE prowadzi ścisły dialog z partnerami z grupy G7, aby zapewnić dostosowanie naszych środków i przyszłych wytycznych – informuje Komisja Europejska.

Unia Europejska ogranicza w ten sposób import towarów, w tym ropy i skroplonego propanu (LPG) z 12-miesięcznym okresem przejściowym, który jest ważną częścią dochodów umożliwiających Rosji dalszą agresję na Ukrainę. Paweł Bielski, prezes Polskiej Izby Gazu Płynnego (PIGP) podkreślał, że jeżeli sankcje na rosyjskie LPG zostałyby wprowadzone bez okresu przejściowego, mogłoby zabraknąć gazu. – Jeżeli sankcje zostaną wprowadzone bez okresu przejściowego, to kierunek wschodni zostanie gwałtownie zamknięty. Częściowo zostanie zastąpiony zachodnim gazem, ale logistyka sprowadzania gazu przez porty ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) ma duże ograniczenia i wyższe ceny. Według naszych szacunków może zabraknąć 600-700 tysięcy ton LPG – mówił Bielski w rozmowie z BiznesAlert.pl.

Najnowszy pakiet uderza w tzw. flotę widmo, czyli tankowce wynajęte lub ubezpieczone poza Zachodem, a przez to nieobjęte wcześniej sankcjami wykluczającymi taką możliwość. Te jednostki umożliwiały Rosji sprzedaż ropy powyżej ceny maksymalnej.

Komisja Europejska / Jędrzej Stachura

Jakóbik: Sankcje wobec Rosji to maraton, a nie sprint


Powiązane artykuły

Terminal LNG Energos-Force. Fot. Energos

Niemcy oddają pływający terminal LNG

Rząd federalny zdecydował wynająć pływający terminal LNG “Energos Force” do innego kraju w południowej Europie. Jednostka obrała kurs na Gibraltar....

Mobilna platforma wiertnicza uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego

Platforma samopodnośna uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego. Zmarły cztery osoby, ponad 20 uratowano, a trzy kolejne są poszukiwane. Do akcji...
Elektrociepłownia Pruszków. Fot. PGNiG Termika.

Orlen obniżył ceny gazu. Nie potrzeba nawet wniosku

Koncern poinformował o obniżeniu cen gazu o prawie 15 procent. Informacja dotyczy klientów PGNiG Obrót Detaliczny (należącego do grupy Orlen)....

Udostępnij:

Facebook X X X