Nowy projekt rozporządzenia
Uzasadnienie ministerstwa
W pierwszej kolejności polityką energetyczną państwa, która „w pierwszej kolejności koncentruje się na zabezpieczeniu potrzeb energetycznych kraju za pomocą źródeł wytwórczych znajdujących się na terenie RP”.
Po drugie, ME tłumaczy, że „wolumen energii podlegający sprzedaży w danym roku dla takich instalacji nie może być większy niż 5 proc. ilości energii sprzedanej łącznie w ramach aukcji w roku poprzedzającym okres objęty rozporządzeniem”.
Resort energii zaznacza ponadto, że „Komisja Europejska zakwestionowała mechanizm konkurencyjności aukcji w toczącym się postępowaniu zatwierdzającym program pomocy SA.43697 – polski system wsparcia dla odnawialnych źródeł energii oraz ulg dla odbiorów energochłonnych”.
Zeszłoroczny projekt rozporządzenia
Rok temu Ministerstwo Energii przedstawiło projekt rozporządzenia na temat ilości energii elektrycznej z OZE zlokalizowanych poza terytorium kraju, jaka może zostać sprzedana w drodze aukcji w 2017 r.
Przyjmując, że farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW może wyprodukować w skali roku 1 GWh energii elektrycznej – a w skali 15 lat wsparcia – 15 GWh, wychodzi, że taki wolumen wystarczyłby dla projektów farm fotowoltaicznych o mocy ok. 24 MW.
Ministerstwo Energii podawało w rozporządzeniu na ten rok, że w ramach przewidzianego dla zagranicznych projektów wolumenu energii można by ponadto uruchomić biogazownie rolnicze o mocy ok. 3 MW lub farmę wiatrową o mocy ok. 7 MW, co odpowiada potencjałowi dwóch dużych elektrowni wiatrowych.
Punkt widzenia Unii Europejskiej
W przypadku organizacji takiej aukcji, zgodnie z prawem UE podobne warunki dla projektów w danym kraju powinien zagwarantować w swojej aukcji sąsiedni kraj, z którym zostanie nawiązana współpraca w tym zakresie.
Warunkiem przeprowadzenia transgranicznych aukcji jest ponadto uprzednie zawarcie umowy międzyrządowej, gwarantującej wzajemność korzystania z systemu wsparcia wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii oraz zapewnienie możliwości fizycznego przesyłu energii elektrycznej do polskiej sieci przesyłowej.
Partnerzy w Europie
Pierwsze transgraniczne aukcje dla OZE przeprowadzili w 2016 roku Niemcy i Duńczycy. Wsparciem objęto wówczas produkcję energii z farm fotowoltaicznych.