Komisja Europejska żąda od Unipera, aby sprzedał aktywa w Rosji, ale ten nie finalizuje sprzedaży powołując się na brak pozwolenia rządu rosyjskiego.
Niemiecki importer gazu Uniper, który współfinansował Nord Stream 2, po wstrzymaniu importu gazu z Rosji znalazł się na granicy upadku i został przejęty pierwszego stycznia 2023 roku przez niemiecki skarb państwa. Komisja Europejska udzieliła pozwolenia na tą transakcję, tylko pod warunkiem, że Uniper sprzeda część swoich aktywów do 2026 roku. Sprzedana miały być między innymi firma Unipro w Rosji. – Unipro jest na sprzedaż od lata 2021 roku. Uzgodniono transakcję z rosyjskim kupcem. Politycznej zgody [rosyjskiego rządu] na transakcję nadal nie ma i jej udzielenie jest niepewne – podaje Uniper na swojej stronie internetowej.
Unipro jest producentem i dystrybutorem energii elektrycznej. Posiada pięć elektrowni gazowych i węglowych w h regionach Rosji Centralnej, Uralu i Syberii Zachodniej.
Natomiast Reuters podawał w maju 2021 roku, że Uniper prowadził rozmowy na temat sprzedaży Unipro z rosyjskim Inter RAO, lecz Uniper liczył na to że osiągnie wyższą cenę po ponownym uruchomieniu elektrowni Berezowskaja 3, opalanej węglem brunatnym. Inter RAO planował wydać bilion rubli (13,6 mld USD) do 2030 roku na rozwój w sektorze energetycznym, w tym także fuzje i przejęcia.
– Uniper prowadził również rozmowy z innymi potencjalnymi nabywcami – napisał Reuters w 2021 roku. Niemiecka gazeta Handelsblatt wspomniała o pertraktacjach między Uniperem a Inter RAO rok później. Już wtedy niemieccy eksperci zwrócili uwagę na polityczny wymiar takiej transakcji, która ze względu na znaczenie strategiczne musi uzyskać pozwolenie władz rosyjskich. Z drugiej strony rosyjskie aktywa są dla Unipera szczególnie opłacalne.
– Uniper sprzedając Unipro straci ważne dotąd źródło przychodów. Unipro w roku finansowym 2021 wygenerowało zysk operacyjny (adjusted Ebit) w wysokości 230 mln euro, co stanowiło niespełna 20 proc. zysku operacyjnego Unipera – podał Handelsblatt.
Aleksandra Fedorska
Komisja daje zielone światło przejęciu Unipera przez rząd Niemiec