URE spodziewa się w połowie listopada wniosków spółek obrotu ws. taryf na 2020 rok

6 listopada 2019, 13:45 Alert
URE
Siedziba URE / fot. Piotr Stępiński, BiznesAlert.pl

Urząd Regulacji Energetyki oczekuje, że w połowie listopada wpłyną wnioski od spółek obrotu w sprawie taryf dot. cen energii w 2020 roku – poinformował Rafał Gawin, prezes URE. Dodał, że nie jest zwolennikiem tak bezpośredniej ingerencji w rynek jak tzw. ustawa prądowa.

„Czekamy na wnioski spółek obrotu. Oczekujemy, że one spłyną w połowie listopada. Postępowania powinny zakończyć się w drugiej dekadzie grudnia, jeśli taryfy miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku” – powiedział dziennikarzom prezes Gawin w kuluarach konferencji EuroPower.
„Nie wiem co w tych wnioskach będzie. Kompetencje do kształtowania wniosków mają przedsiębiorstwa, regulator ocenia koszty” – dodał prezes.Wskazał, że pewnym punktem odniesienia może być rynek hurtowy energii, który funkcjonuje w sposób konkurencyjny.

Gawin poinformował, że procedura będzie prowadzona jak co roku, chyba że wprowadzone zostaną jakieś nowe przepisy, np. zamrażające ceny energii w 2020 roku. „Jeśli rzeczywiście zostaną przyjęte inne regulacje, które spowodują, że postępowania będą bezprzedmiotowe, to tak jak w ubiegłym roku zostaną umorzone. Nie ma żadnych nadzwyczajnych procedur z naszej strony” – powiedział prezes URE.

Zauważył, że URE ma bardzo dużo zadań wynikających z przyjętej w ubiegłym roku ustawy prądowej. „Musimy weryfikować, które przedsiębiorstwa sprzedawały energię w 2019 roku, które miały obowiązek dostosowywania się. (…) Jeśli miałoby być kolejne takie zadanie, to byłoby to duże wyzwanie” – powiedział.

Pytany o ocenę ustawy prądowej, powiedział, że „nie jest zwolennikiem takiej bezpośredniej ingerencji w rynek”.”O ile rozumiem cel ustawy jako słuszny, odpowiadający na potrzeby społeczne, łagodzenia skutków pewnych dynamicznych zmian na rynku, to uważam, że można było wykorzystać inne narzędzia, np. w kontekście polityki społecznej. Warto spojrzeć na odbiorcę i na cenę nie z punktu widzenia ceny jednostkowej, a z punktu widzenia kosztów, które ponosi” – powiedział prezes URE.

Polska Agencja Prasowa
https://biznesalert.pl/gawin-przyszlosc-ingerencja-rynek-energii-energetyka/