Prezes URE zatwierdził podwyżkę taryfy magazynowania gazu dla Gas Storage Poland

13 września 2022, 17:00 Alert

Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził zmianę taryfy dla usług magazynowania paliwa gazowego operatorowi Gas Storage Poland (GSP) z grupy PGNiG. Średnie opłaty za usługi magazynowania będą wyższe o około 2,4 procent. 

Kawernowy Magazyn Gazu Kosakowo fot. Mariusz Marszałkowski
Kawernowy Magazyn Gazu Kosakowo fot. Mariusz Marszałkowski

GSP należący do grupy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa jest jedynym przedsiębiorstwem, które posiada koncesję na magazynowanie paliw gazowych i pełni funkcję operatora systemu magazynowania w naszym kraju.

Wysokie ceny gazu odbijają się na magazynowaniu

– Korekta taryfy wynika z obowiązku jej dostosowania do znowelizowanych przepisów dotyczących utrzymywania obowiązkowych zapasów gazu ziemnego, które skutkują zwiększeniem wolumenu usług świadczonych na zasadach ciągłych, przy jednoczesnej redukcji usług na zasadach przerywanych. Drugim czynnikiem zmiany taryfy był wzrost kosztów zakupu gazu na potrzeby własne – czytamy w komunikacie.

Polska posiada obecnie siedem instalacji magazynowych gazu ziemnego wysokometanowego o łącznej pojemności 36,4 terawatogodzin.

Grupa PGNiG zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą. W 2021 roku łączna suma ze sprzedaży spółki sięgnęła 69 964 milionów złotych.

ISBnews/Wojciech Gryczka

Orlen liczy na opodatkowanie ropy z Rosji przed embargo i przejęcie PGNiG w październiku