URE wzywa Polaków do oszczędzania energii, choć nie widzi ryzyka braku dostaw surowców

6 lipca 2022, 17:30 Alert

Urząd Regulacji Energetyki wzywa Polaków do oszczędzania energii, choć nie widzi ryzyka ograniczenia dostaw surowców. Ciepła ma wystarczyć na sezon zimowy, o czym poinformował prezes Urzędu Rafał Gawin w TOK FM.

Siedziba URE / fot. Piotr Stępiński, BiznesAlert.pl

Ciepła wystarczy, a co z energią elektryczną?

Urząd Regulacji Energetyki poinformował, że nie powinny pojawić się problemy z dostawami ciepła w sezonie zimowym. Podkreślił jednak, że energie elektryczną należy oszczędzać ze względu na niepewną sytuacje na świecie. – Na dzień dzisiejszy ryzyka nie widzimy, ale sytuacja na rynku globalnym jest tak zmienna, nieprzewidywalna, że warto oszczędzać energię, by sobie dodatkowo pomóc w sezonie zimowym – dodał prezes URE. – Gdy rosną ceny energii i gazu to musi się to przekładać na ceny wszystkich innych towarów i usług – dodał prezes.

Zapytany o podwyżki, Rafał Gawin wyjaśnił: Podwyżki są bardzo różne, na poziomie co najmniej kilkudziesięciu procent, co wynika z cen paliw gazowych i cen węgla. (…) Taryfy odzwierciedlają sytuację na rynku, przede wszystkim ceny surowców energetycznych. Wychodzimy z założenia, że lepiej jest taryfę zatwierdzić, gdyż jej niezatwierdzenie grozi upadłością przedsiębiorstwa, a to jest scenariusz dużo groźniejszy dla klienta.

Ministerstwo klimatu i środowiska/ISB/Maria Andrzejewska

Rząd będzie obradował na temat ustawy dotyczącej wiatraków