Administracja Bidena broni decyzji Trumpa w sprawie wydobycia ropy na Alasce

28 maja 2021, 11:00 Alert
arktyka alaska

Administracja Joe Bidena wsparła projekt zagospodarowania złóż ropy naftowej na Alasce, który wcześniej został zatwierdzony przez biuro Donalda Trumpa. Za przedsięwzięcie odpowiada koncern ConocoPhillips.

Biden wspiera decyzję Trumpa

– Departament Sprawiedliwości USA złożył deklarację przed sądem, gdzie będzie bronić decyzji o wydaniu zgodny na zagospodarowanie złóż ropy naftowej projektu Willow zlokalizowanego w Narodowym Rezerwacie Ropy Naftowej – Alaska – powiedział rzecznik prasowy departamentu spraw wewnętrznych, komentując zaangażowanie administracji w trwającym sporze sądowym przed sądem okręgowym na Alasce.

Według komentarza Departamentu Spraw Wewnętrznych, decyzja poprzedniej administracji była zgodna z obowiązującymi wówczas przepisami środowiskowymi.

W lutym sąd apelacyjny zablokował budowę wartego dwa miliardy dolarów projektu naftowego Willow firmy ConocoPhillips na Alasce. Decyzja Departamentu Sprawiedliwości nastąpiła pomimo tego, że w czasie kampanii wyborczej inwestycji tej sprzeciwiała się obecna sekretarz spraw wewnętrznych, Deb Halland.

Administracja Trumpa zatwierdziła plan rozwoju Willow w październiku ubiegłego roku. Zezwolenia na prace przygotowawcze zostały wydane 20 stycznia, tuż przed zaprzysiężeniem Bidena na 46. prezydenta USA.

Projekt Willow posiada 590 milionów baryłek ropy do wydobycia i może produkować do 160 tys. baryłek dziennie już w 2024 roku, zgodnie z szacunkami ConocoPhillips.

Decyzji administracji Bidena sprzeciwiają się ekolodzy, którzy uważają, że obecna administracja nie realizuje planu ograniczenia wydobycia węglowodorów.

Reuters/NYT/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Bad deal i horrible thing, czyli polityka USA wobec Nord Stream 2