USA chce uznać Huawei za zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju

30 października 2019, 11:00 Alert
huawei
fot. Flickr

Amerykański regulator rynku telekomunikacyjnego zamierza w listopadzie podjąć decyzję o uznaniu Huawei Technologies oraz ZTE Corp za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. To oznaczałoby, że te chińskie spółki nie będą mogły skorzystać z wartego 8,5 mld dolarów programu rządowego, który zakłada pomoc w rozwijaniu sieci telekomunikacyjnych na trudno dostępnych obszarach wiejskich.

Wymiana sprzętu

Federalna Komisja Łączności planuje również wezwać lokalnych operatorów sieci do usunięcia i zastąpienia sprzętu produkcji wspomnianych, chińskich spółek tym od innych dostawców. Posiedzenie ma odbyć się 19 listopada. Wówczas Komisja chce przy współpracy z operatorami oszacować ile kosztowałoby usunięcie i wymiana sprzętu Huawei  i ZTE oraz ustanowienie programu zwrotu kosztów w celu zrekompensowania kosztów usunięcia sprzętu.

– Jeśli chodzi o 5G i bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych, nie możemy pozwolić sobie na ryzyko – stwierdził Ajit Pai, przewodniczący Komisji.

– Podczas gdy USA modernizują swoje sieci aby dostosować je do nowej generacji technologii bezprzewodowych – 5G – nie możemy zignorować ryzyka, że ​​rząd Chin będzie próbował wykorzystać luki w zabezpieczeniach sieciowych, aby nas szpiegować, instalować złośliwe oprogramowanie i wirusy oraz w inny sposób atakować nasze krytyczne sieci komunikacyjne – dodał.

Do sprawy nie odniósł się zarówno Huawei jak i ZTE.

W opublikowanym niedawno raporcie Unia Europejska przestrzegała przed Huawei twierdząc, że chińska spółka może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa we wprowadzaniu sieci 5G. Huawei jest jednym z wiodących dostawców technologii telekomunikacyjnych na świecie i jednym z niewielu, obok europejskich, takich jak Nokia i Ericsson, zdolnym do budowy sieci 5G. Wiele krajów, w tym głównie USA, postrzega Huawei jako potencjalne zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa. Państwa obawiają się, że udział koncernu w budowie sieci 5G, która ułatwi chińskiemu rządowi cyberszpiegostwo. Chińskie władze są blisko powiązane z Huawei.

VOA News/Piotr Stępiński

Jakóbik: Czy Xi Jinping czyta nasze maile? Polskie 5G będzie bezpiecznikiem