Sejm ma zająć się liberalizacją ustawy odległościowej z poprawką Suskiego

3 lutego 2023, 18:45 Alert

Wstępny harmonogram obrad Sejmu uwzględnia punkt poświęcony sprawozdaniu komisji ds. energetyki o rządowym projekcie liberalizacji ustawy odległościowej z kontrowersyjnym zapisem o odległości 700 m od zabudowań wprowadzonym przez Marka Suskiego.

Farma wiatrowa Piotrków fot. Tauron.
Farma wiatrowa Piotrków fot. Tauron.

Sejm ma obradować nad projektem nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych siódmego lutego o godz. 13.45. Projekt zakłada odległość 700 m od budynków mieszkalnych po uwzględnieniu poprawki w tej sprawie podczas posiedzenia komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych .

– Sejmowe komisje energii, klimatu i aktywów oraz samorządu i polityki regionalnej przyjęły poprawkę do rządowego projektu, która zwiększa z 500 do 700 m minimalną odległość wiatraka, ale wyłącznie od budynków mieszkalnych. Poprawka została zgłoszona przez szefa komisji energii Marka Suskiego (PiS). Jednocześnie komisja całkowicie zniosła zakaz budowy budynków mieszkalnych w pobliżu istniejących turbin wiatrowych. Zgodnie z przyjętą poprawką nie będzie tutaj żadnych ograniczeń – podsumowuje Polska Agencja Prasowa.

Odległość 700 m jest większa od 500 m z pierwotnego projektu rządowego i może mieć wpływ na projekty przygotowane na poprzednie zapisy. Jest krytykowana między innymi przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, które brało udział w konsultacjach projektu rządowego.

Polska Agencja Prasowa/Wojciech Jakóbik

Tretyn: 200 metrów ma znaczenie. Ustawa odległościowa chodzi o kulach