Ustawa offshore trafi do kolejnych konsultacji

1 lipca 2020, 18:15 Alert

Wiceminister klimatu Ireneusz Zyska powiedział dziennikarzom, że ustawa mająca uregulować rozwój morskich farm wiatrowych w Polsce trafi do kolejnych konsultacji międzyresortowych 6 lipca.

Minister zdradził, że ustawa offshore powinna trafić do Sejmu we wrześniu 2020 roku. – Ustawa zostanie przyjęta do końca roku. Jesteśmy w stałym kontakcie z Komisją Europejską, z DG Energy, liczymy na to, że pomoc publiczna zostanie przyjęta w kształcie, jaki jest w projekcie ustawy. Mam przesłanki, żeby powiedzieć, że 6 lipca projekt trafi ponownie do konsultacji międzyresortowych – powiedział Zyska dziennikarzom.

Dodał, że resort założył podniesienie łącznej mocy, dla której zostanie udzielone wsparcie do 5,9 GW z wcześniej zakładanych 4,6 GW, które zapisano w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku.  – To odpowiedź na projekty, które się na rynku pojawiają. Nie chcemy dopuścić do sytuacji, w której zostałyby one wyeliminowane – dodał wiceminister.

W styczniu tego roku Ministerstwo Aktywów Państwowych przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Projekt przewiduje dwufazowy model systemu wsparcia. Oparty ma być na dwustronnym kontrakcie różnicowym.

Wojciech Jakóbik/Bartłomiej Sawicki