Dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Maria van der Hoeven omawia szanse na nadejście złotego wieku gazu w energetyce.
– Nie przewidzieliśmy złotego wieku w 2011 (kiedy opublikowano raport U.S. Energy Information Administration na temat potencjalnych złóż gazu łupkowego na świecie – przyp. red.). Oceniliśmy jednak, że są szanse, szczególnie w sektorze gazu niekonwencjonalnego. Ten temat rozwinęliśmy w raporcie „Złote zasady dla złotego wieku gazu” z 2012 roku – mówi portalowi OilPrice.com.
– Chociaż nie spodziewamy się póki co złotego wieku dla energetyki odnawialnej, jej rozwój jest nadzieją na stworzenie czystszego i bardziej zdywersyfikowanego miksu energetycznego. Ważne, by rozróżnić tu dwie rzeczy. Gospodarki rosnące używają Odnawialnych Źródeł Energii ze względu na niskie koszty hurtowe. Przykładem są Chiny, które stymulują takie inwestycje. Odwrotnie jest w krajach o małym zapotrzebowaniu. Ich rządy niepokoją się dużymi inwestycjami w OZE, ponieważ ma to wpływ na ceny dla odbiorców i wzmaga niepewność w sektorze. Długoterminowo zarówno racje bezpieczeństwa energetycznego i środowiskowe musza być brane pod uwagę – ocenia van der Hoeven.
– Nasz przegląd energetyki na świecie udowadnia, że istnieje związek między niskimi cenami energii elektrycznej a kondycją gospodarki – podkreśla. – Ciężko wskazać jeden powód obniżonej konkurencyjności europejskiego rynku. Ja bym postawiła na brak połączeń energetycznych między poszczególnymi krajami. Wysokie ceny węglowodorów importowanych do Europy połączone z małym zapotrzebowaniem i recesją uderzają w ich gospodarki. Konkurencyjność Starego Kontynentu jest pod presją różnicy między europejskimi cenami energii a cenami w USA czy Chinach.
Źródło: OilPrice.com