Veolia optymalizuje i rozwija zabezpieczenia swoich systemów ciepłowniczych

7 lutego 2024, 07:20 Ciepłownictwo

Veolia, jeden z największych prywatnych operatorów ciepłownictwa miejskiego w Polsce podpisał długoterminową umowę z firmą Gradyent na wykonanie i wdrożenie oprogramowania “Digital Twin”, którego celem będzie optymalizacja pracy systemów ciepłowniczych, najpierw w Łodzi, a następnie w Poznaniu.

photo: Veolia Polska, CHP4 Łódź

  • Cyfryzacja jest postrzegana również jako kluczowy element przygotowania na przyszłość w obszarze dystrybucji ciepła – pisze Veolia.
  • Veolia i Gradyent rozpoczęły cyfryzacyjną współpracę w Łodzi, w październiku ubiegłego roku – informuje firma.
  • Prawie 100 procent z 45 000 węzłów cieplnych jest wyposażonych w systemy telemetryczne działające na Otwartej Platformie Telemetrycznej (OPT) – podaje grupa.

Partnerstwo stanowi istotny element transformacji aktywów ciepłowniczych Veolii w kierunku systemów 4G, budując solidne podstawy pod niskoemisyjną przyszłość z sieciami ciepłowniczymi niskotemperaturowymi i zasilanymi ze źródeł rozproszonych (OZE, odzyski ciepła, geotermia).

Veolia w Polsce świadczy usługi ciepłownicze w wielu miastach, a zarządza sieciami ciepłowniczymi różnych wielkości. W ich gronie są trzy duże aglomeracje: Łódź, Poznań oraz Warszawa, w której odpowiada za eksploatację najdłuższej sieci ciepłowniczej w Unii Europejskiej.

Strategia  Veolii w Polsce na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej wymaga nowoczesnych rozwiązań cyfrowych

Veolia w Polsce konsekwentnie dąży do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku. Działania, wspierające realizację tego planu, obejmują kompleksową dekarbonizację nie tylko aktywów własnych, ale ambicją organizacji jest również dekarbonizacja sektora przemysłowego, wodociągów, budynków mieszkalnych oraz obiektów użyteczności publicznej. Priorytetem jest efektywność energetyczna, a już dziś Veolia w Polsce oferuje szeroką gamę rozwiązań efektywnościowych w ramach korzystnego modelu ESCO. Kolejnym obszarem działań o dużym potencjale jest gospodarka obiegu zamkniętego, obejmująca usługi zarządzania odpadami przemysłowymi (Total Waste Management) i waloryzację odpadów (Waste-to-Product), mającą na celu ograniczenie ilości odpadów trafiających na wysypiska. Ważnym elementem realizacji strategii są wdrażane innowacje, zarówno technologiczne, jak i rozwiązania cyfrowe oparte na Big Data oraz sztucznej inteligencji.

Cyfryzacja jest postrzegana również jako kluczowy element przygotowania na przyszłość w obszarze dystrybucji ciepła, w której coraz większą rolę odgrywać będą niskotemperaturowe źródła  rozproszone i magazynowanie ciepła w akumulatorach, w sieci, czy w budynkach. Systemy cyfrowe oferują elastyczność i potencjał optymalizacji na skalę, która do tej pory nie była dostępna, szczególnie w przypadku powiązania z rynkiem energii elektrycznej.

Sieci ciepłownicze, które obsługuje Veolia w Polsce są dobrze przygotowane technologicznie na takie zmiany. Prawie 100 procent z 45 000 węzłów cieplnych jest wyposażonych w systemy telemetryczne działające na Otwartej Platformie Telemetrycznej (OPT). Ta wysoce niezawodna transmisja danych umożliwia przesyłanie informacji online do wspólnej bazy danych. Ponad 11 000 komór wyposażonych jest w zdalnie sterowane zawory, które umożliwiają regulację parametrów sieci w trybie on-line.

Przyszłe ambicje Veolii w Polsce wymagają rozwiązania cyfrowego, które będzie w stanie uchwycić złożoność i potencjał jej pełnego systemu ciepłowniczego oraz zoptymalizować go od początku do końca, tj. od jednostek produkcyjnych, poprzez sieć dystrybucyjną, aż po stronę popytową, w sposób zintegrowany,  w ramach jednej platformy.

– Dlatego Veolia poszukiwała partnera, który byłby w stanie zrozumieć i wykorzystać złożoność rozległej sieci firmy, który ma doświadczenie w dużych projektach transformacji sieci i jest w stanie zapewnić, że oferowane rozwiązanie jest najbardziej pragmatyczne – powiedział Marek Froehlich, dyrektor ds. projektów transformacji energetycznej, Grupy Veolia w Polsce. – Wierzymy, że dzięki współpracy z Gradyent zdefiniujemy przyszłość ciepłownictwa, w którym system ciepłowniczy pracuje w niższych temperaturach, a jednocześnie jest optymalizowany od źródła, poprzez sieć aż do odbiorcy końcowego oraz pod kątem sprzedaży energii elektrycznej – dodał Froehlich.

Przyszłość ciepłownictwa dzięki digitalizacji

– W Veolii nieustannie wdrażamy nowe, zrównoważone technologie. Aspekt ten związany jest m.in. ze zwiększeniem efektywności sieci ciepłowniczych, które przede wszystkim wymagają modernizacji infrastruktury przesyłu.  I to właśnie z tego względu podejmujemy liczne inicjatywy, aby zmienić obecny stan rzeczy nie tylko poprzez odpowiednie remonty, ale również digitalizację sieci. Dzięki niej oprócz funkcji sterowania i regulacji, otrzymujemy dodatkowe dane służące do usprawnienia procesu przesyłu ciepła. Ponadto, możemy oferować konkurencyjne ciepło Polakom i wspomóc Polskę w szybszym osiągnięciu swoich celów klimatycznych – powiedział Luiz Hanania, prezes zarządu i dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce, dyrektor finansowy Europy Środkowo-Wschodniej.

Veolia i Gradyent rozpoczęły cyfryzacyjną współpracę w Łodzi, w październiku ubiegłego roku. Natomiast w Poznaniu rozpoczęcie projektu planowane jest w 2024 roku. Veolia dostarcza ciepło systemowe dla około 60 procent łódzkich odbiorców, korzystając z ponad 10 000 węzłów cieplnych i dwóch elektrociepłowni, których łączna moc cieplna wynosi 1 624 MWth i moc energetyczna 404 MWe.

Podobnie poznański system ciepłowniczy  zaopatruje w ciepło około 60 procent mieszkańców za pomocą elektrociepłowni o mocy 864 MWTth i 250 MWe oraz kilku dodatkowych źródeł rozproszonych i dużego akumulatora o pojemności 24 000 m3. Oba systemy grzewcze przejdą transformację, aby umożliwić firmie osiągnięcie celów neutralności klimatycznej.

Rozwiązanie oferowane przez partnera Veolii tworzy cyfrową kopię jej kompleksowego fizycznego systemu grzewczego, która w czasie rzeczywistym łączy dane geograficzne, pogodowe i dane z czujników z modelami opartymi na fizyce i sztucznej inteligencji.

​W pierwszej fazie łódzkiego projektu, zoptymalizowane zostanie zarządzanie siecią ciepłowniczą wspierając dyspozytorów w ich codziennej pracy i dostarczając im informacji niezbędnych do sprawnego funkcjonowania sieci i źródeł. Rozwiązanie będzie uwzględniało zapotrzebowanie na ciepło, prognozę pogody i cenę energii elektrycznej. Z kolei w Poznaniu, dodatkowo działania obejmą optymalizację pracy węzłów w systemie.

Źródło: Veolia