KOMENTARZ
Gregor von Kampen-Banisch,
prezes DCEO Group, członek Rady Programowej Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej
Samorządy wiedzą już dziś co jest dla ich gmin naprawdę opłacalne. Partnerstwo Publiczno-Prywatne w obszarze Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) to początek drogi rozwoju nowych technik i technologii pozyskiwania czystych i ekologicznych źródeł energii. Zielona energia może być nie tylko kołem zamachowym dla rozwoju regionów ale też może stanowić sposób na ochronę obszarów cennych przyrodniczo, które mogą być wykorzystane w sposób przyjazny człowiekowi.
Tworzenie spółek celowych z udziałem Gminy nie jest żadnym „novum” i przeprowadzenie takiej procedury nie stanowi dzisiaj większych problemów. Dobry biznesplan, sprawdzony i wiarygodny współinwestor, dogodne warunki techniczne i lokalizacyjne dają dobre rokowania dla tego typu inwestycji na szczeblu każdej gminy. Udział strony samorządowej zabezpiecza opłacalność chociażby z uwagi na bezpieczeństwo realizacji tych projektów w myśl – „Co nasze, gminne – jest najlepsze”.
Po przeprowadzonych rozmowach w wielu gminach na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat można z cała wiarygodnością stwierdzić, że istnieje olbrzymi, niewykorzystany potencjał sprzyjający rozwojowi projektów w sektorze OZE. Wiadomo, że stworzenie 10 – 20 stanowisk pracy już przy 3 MW jest nie bez znaczenia dla każdego lokalnego rynku pracy. Równie istotnym argumentem jest dochód gminy z udziałów w przedsięwzięciu Odnawialnych Źródeł Energii, z podatku CIT oraz z podatku od nieruchomości.
Dzięki członkostwu w Unii Europejskiej Polska korzysta z wielu programów finansowych, które wspierają inwestycje pro-ekologiczne. Korzystają na tym obie strony – i gmina i inwestor, a region nam się rozwija.
Autor był gościem IX konferencji Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej – Energia Jutra, która odbędzie się 12 maja w Lublinie. Więcej informacji: http://www.energiajutra.eu/