W Białym Domu 6 sierpnia spotkanie w sprawie Grecji

3 sierpnia 2015, 09:23 Alert
Grecja
Greckie gazociągi

(Kathemarini/Teresa Wójcik)

Oficjalne źródła w Waszyngtonie poinformowały wczoraj (2.08.) że w Białym Domu 6 sierpnia odbędzie się spotkanie czołowych przedstawicieli administracji Stanów Zjednoczonych i około 40 przedstawicieli greckiej diaspory, m.in. ze środowisk finansów i wielkiego biznesu. Szef personelu Białego Domu Dennis McDonagh podkreślił, że w spotkaniu weźmie udział m.in. Carolyn Atkinson odpowiedzialna za stosunki z Grecją w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.

Przedstawiciele Departamentu Stanu i Narodowej Rady Bezpieczeństwa już w dniach 15 i 16 lipca w Waszyngtonie odbyli ważne rozmowy z przedstawicielami środowisk greckich oraz z bankierami pochodzenia greckiego z Cypru. Na tym wcześniejszym spotkaniu przedstawiciele władz USA zastanawiali się nad koncepcjami oraz sposobami udzielania Grecji nie tylko pomocy humanitarnej, ale także pokrycia wydatków na obronę (Unia Europejska wymusiła na Atenach obcięcie o połowę wydatków na obronę, co zostało mocno skrytykowane przez władze USA), przyciągania dużych inwestycji i pomocy technicznej. Te działania, wg Białego Domu najlepiej pomogą zrestrukturyzować i odbudować grecką gospodarkę.

Wobec lekceważenia realnych potrzeb Grecji przez partnerów tego państwa w UE, Stany Zjednoczone powinny odgrywać wiodącą rolę we wspieraniu greckiego społeczeństwa i greckiej gospodarki na drodze wychodzenia z kryzysu – uważają przedstawiciele greckiej emigracji.

Spotkanie z wybitnymi przedstawicielami silnej greckiej diaspory w USA jest pierwszym krokiem administracji amerykańskiej do udzielania długoterminowej pomocy tradycyjnemu sprzymierzeńcowi. Opinia i poglądy diaspory mają kluczowe znaczenie dla tych działań.