font_preload
PL / EN
Alert PAP 2 czerwca, 2018 godz. 7:15   
REDAKCJA

Morawiecki będzie w Możejkach i na Estonii

Morawiecki
W niedzielę w Tallinie premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w obchodach 100-lecia uzyskania niepodległości przez Estonię i spotka się z premierami Estonii, Litwy i Łotwy. Wcześniej szef polskiego rządu odwiedzi rafinerię PKN Orlen w Możejkach.

Harmonogram wizyty 

W trakcie wizyty w Tallinie premier Morawiecki spotka się z premierem Estonii Jurim Ratasem. „Podczas spotkania omówione zostaną kwestie przygotowań do szczytu NATO, relacji z USA, a także regionalnych projektów infrastrukturalnych oraz relacji dwustronnych” – poinformowała PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Ponadto – jak dodała – planowane jest wspólne spotkanie premierów Polski, Estonii oraz Litwy Sauliusa Skvernelisa i Łotwy – Marisa Kucinskisa. „Szefowie rządów omówią bieżące kwestie z agendy regionalnej i unijnej, w szczególności stanowisko państw regionu w ramach negocjacji wieloletniego budżetu UE na lata 2021-27, a także trwające prace w zakresie połączenia sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich z systemami europejskimi” – powiedziała rzeczniczka rządu.

W marcu po spotkaniu z szefami rządów Litwy, Łotwy i Estonii Morawiecki podkreślał, że pokazało ono, „jak bardzo jednakowo myślimy w wielu zasadniczych sprawach, bardzo ważnych dla przyszłości tej części Europy”. Wskazywał przy tym m.in. na przyszłość unijnego budżetu, rynku wewnętrznego czy dyrektyw transportowych.

Kopcińska poinformowała, że Morawiecki w drodze na szczyt państw bałtyckich zatrzyma się w Możejkach na Litwie, gdzie odwiedzi rafinerię należąca do PKN Orlen. Spotka się też tam z szefem litewskiego rządu. Politycy – jak mówiła PAP Kopcińska – mają rozmawiać m.in. na temat bezpieczeństwa energetycznego w regionie Morza Bałtyckiego „gdzie Polska odgrywa kluczową rolę. „Premierzy omówią działalność Orlenu na Litwie oraz kwestie dwustronne i regionalne” – dodała.

Możejki 

PKN Orlen jest największym podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jednym z największych tego typu w Europie.

W 2006 r. za 1,49 mld dol. PKN Orlen kupił od Jukosu 53,7 proc. akcji litewskiej spółki Mażeikiu Nafta zarządzającej rafinerią w Możejkach, a następnie na mocy umowy z rządem Litwy nabył 30,66 proc. za ponad 852 mln dol.

Po sfinalizowaniu sześć lat temu z rządem Litwy umowy kupna pozostałych 10 proc. udziałów i przeprowadzonym wykupie od drobnych inwestorów, płocki koncern ma obecnie 100 proc. akcji litewskiej rafinerii, która w 2009 r. zmieniła nazwę na Orlen Lietuva. Spółka jest największym przedsiębiorstwem na Litwie, a jednocześnie największym tamtejszym eksporterem i podatnikiem.

W 2006 r. rosyjski Transnieft zawiesił dostawy ropy do Orlen Lietuva, tłumacząc to awarią rurociągu Przyjaźń-Północ. W związku z tym surowiec do Orlen Lietuva dostarczany jest przede wszystkim tankowcami przez terminal morski w Butyndze, a także w części drogą lądową – koleją.
Pod koniec marca br. prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podpisał z przedstawicielami litewskiego rządu porozumienie zakładające wzajemne wsparcie dla realizowanych bądź rozważanych inwestycji m.in. infrastrukturalnych dotyczących Orlen Lietuva.

Polska Agencja Prasowa