Rezygnacja z subsydiowania węgla niezgodna z porozumieniem paryskim?

27 grudnia 2018, 09:45 Alert

Jak donosi dziennik The Guardian, porozumienie Unii Europejskiej dotyczące stopniowego wycofywania się z subsydiowania węgla może być niezgodne z porozumieniem klimatycznym osiągniętym w Paryżu w 2015 roku. 

Węgiel. fot. Węglokoks
Węgiel. fot. Węglokoks

W efekcie zakończonych w środę negocjacji ustalono, że elektrownie węglowe, których emisyjność przekracza 550g/kWh, nie będą mogły się ubiegać o wsparcie w ramach mechanizmów mocowych. Polsce jednak udało się uzyskać rozwiązanie kompromisowe, które pozwoli na utrzymanie wsparcia dla jednostek węglowych do 2035 roku, a więc pięć lat po tym, jak wygaśnie porozumienie paryskie. 

Zdaniem dyrektora Climate Analytics Billa Hare, który komentuje tę kwestię dla The Guardian dalsze wsparcie dla węgla jest niezgodne z celami zawartymi w porozumieniu klimatycznym, zwłaszcza jeśli mamy zatrzymać globalne ocieplenie i nie dopuścić do wzrostu temperatury globalnej. Jak z kolei zaznacza Greenpeace, brak wstrzymania subsydiowania węgla pokazuje, że wiele unijnych rządów nie traktuje poważnie polityki klimatycznej. 

Po osiągnięciu porozumienia w sprawie limitu 550g, unijny komisarz ds. energii i klimatu Miguel Arias Cañete stwierdził, że przyczyni się ono do ograniczenia roli węgla w energetyce. Podobnie wypowiedział się główny negocjator Parlamentu Europejskiego, Krišjānis Kariņš.

Do 2030 roku Unia Europejska zobowiązała się do ograniczenia o co najmniej 40% emisji CO2. Ponadto miesiąc temu Cañete ogłosił strategię, która ma pomóc w perspektywie do 2050 roku uczynić unijną gospodarkę neutralną dla środowiska. 

The Guardian/Patrycja Rapacka