Energetyka

Z jakimi wyzwaniami mierzy się energetyka na Bałkanach? (RELACJA)

Fot. BiznesAlert.pl

Na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się międzynarodowa konferencja „Western Balkans. Infrastructure and energy from a geopolitical perspective”. Na panelu poświęconym energetyce uczestnicy rozmawiali o charakterystyce i perspektywach sektora energetycznego w tym regionie.

– Rząd Kosowa skupia się na tworzeniu nowych mocy wytwórczych, zarówno z użyciem źródeł konwencjonalnych, jak i odnawialnych. Widzimy potrzebę wprowadzania reform, ale jest to duże wyzwanie – powiedziała Vjosa Beqaj z kosowskiego Ministerstwa ds. Integracji Europejskiej. Według niej problemy wynikają z politycznych zaszłości, teraz Bruksela nalega na dialog, ale proces ten trwa za długo: – Istnieją blokady, które przeszkadzają w integracji rynków energii i musimy znaleźć sposób na to, by iść do przodu – powiedziała.

Dyrektor Czarnogórskiej Agencji Energii Novak zauważył, że ze wszystkich państw na Bałkanach, tylko Bośnia i Hercegowina jest eksporterem netto: – Działają tu głównie wysokoemisyjne bloki na węgiel brutatny, budowane jeszcze za czasów istnienia Jugosławii. Poważnym źródłem energii są też elektrownie wodne. Potrzebna jest jednak rozbudowa interkonektorów. W Czarnogórze planowane są jednak nowe elektrownie na węgiel brunatny, co może powodować problemy, jeśli chcemy spełniać europejskie normy emisji dwutlenku węgla. Tworzone są jednak farmy fotowoltaiczne i jest to przyszłość energetyki w regionie – mówił.

Serbski dziennikarz Vladimir Spasic powiedział, że miks energetyczny Serbii jest podobny do innych państw w regionie: – Mamy plany na wprowadzenie aukcji, które pozwolą na rozbudowę energetyki słonecznej i wiatrowej. Największym problemem jest uzależnienie od węgla. Jest potencjał dla rozwoju energetyki odnawialnej, ale transformacja musi zostać przeprowadzona w sposób ostrożny. Rozwiązaniem może być gaz. W Europie jest on postrzegany jako paliwo przejściowe. Jednym z największych projektów energetycznych w Serbii jest budowana obecnie elektrownia gazowa, ale do tego potrzebne jest zabezpieczenie dostaw – stwierdził.

Denis Žiško z Centrum Ekologii i Energetyki powiedział, że poza Albanią, większość państw bałkańskich jest uzależniona od węgla, w szczególności brunatnego: – W regionie występują problemy z balansowaniem sieci, która jest przestarzała i podatna na manipulacje ze strony polityków. Na Bałkanach postać górnika utożsamia się z klasą pracującą, a ochrona sektora górniczego – z ochroną miejsc pracy. Tymczasem kopalnie węgla w Bośni i Hercegowinie są subsydiowane z publicznych pieniędzy. W niewystarczającym stopniu zapobiega się zanieczyszczeniu środowiska, jakość powietrza w Bośni jest zła. Musimy iść w stronę dekarbonizacji, jeśli nasi politycy mają poważne europejskie aspiracje. Potrzebne są inwestycje w energetykę odnawialną i prosumencką – mówił.


Powiązane artykuły

OZE, foto: orlen

Orlen pozyskał 2,5 mld zł na zieloną transformację

Grupa Orlen zakończyła sukcesem emisję zielonych euroobligacji o wartości 600 mln euro (ponad 2,5 mld zł). Spółka przeznaczy środki na...
Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...

Udostępnij:

Facebook X X X