Wielka Brytania i Niemcy jak Polska oraz Litwa cierpią na niedobór kabli

1 sierpnia 2023, 17:00 Alert

Budowa interkonektora NeuConnect, który ma połączyć teren Wielkiej Brytanii i północne Niemcy ruszył w długim opóźnieniem w zeszłym miesiącu. Głównym wyzwaniem projektu, jest dostęp do wystarczającej ilości kabla, który ma zostać położony na dnie Morza Północnego. Podobne problemy ma polsko-litewski Harmony Link.

Kabel HVDC. Fot. NKT
Kabel HVDC. Fot. NKT

Obecna przewidywana data uruchomienia kabla w 2028 roku jest o cztery lata opóźniona, w dużej mierze z powodu opóźnień w pozyskiwaniu dostaw kabla elektrycznego – podaje Financial Times. Problemy z dostawani kabli do interkonektorów mają obecnie wszystkie projekty tego typu w Europie. Prowadzi to wszędzie do dużego wzrostu cen budowy interkonektorów oraz znacznych później realizacji tego typu projektów. Jednym z takich przykładów jest polsko – litewski Harmony Link, który miał pierwotnie powstać do 2025 roku, ale będzie opóźniony przez niedobór kabli.

Powodów niewystarczającej ilości kabli jest wiele. X jednej strony chodzi o surowce, jak miedz, za małe moce produkcyjne niewielu producentów i brak wykwalifikowanych pracowników. Z drugiej strony zapotrzebowanie na połączenia na dnie morza bardzo wzrosły szczególnie przez budowę turbin wiatrowych offshore. Logistyka przesyłowa ma strategiczne znaczenie dla globalnych systemów energetycznych – podaje Bundesnetzagentur.

Obecnie systemy elektroenergetyczne opierają się głównie na połączeniach sieciowych zbudowanych dekady temu z myślą o konwencjonalnych źródłach energii. Transformacja energetyczna wymaga budowy nowych sieci przesyłowych w krajach i na granicach. Aby powstały, konieczny jest dostęp do znacznie większej ilości kabli.

Financial Times / Bundesnetzagentur / Aleksandra Fedorska

Kabel z Polski na Litwę się opóźnia. Niemcy chcą ją ominąć hybrydą do Estonii