Wis: Norwegowie wycofują się z inwestycji w sektor węglowy. Giełda musi uwzględnić środowisko

28 maja 2015, 17:34 Energetyka

W środę 27 maja norweska, specjalna komisja sejmowa zarekomendowała największemu funduszowi emerytalnemu Norway’s Government Pension Fund Global (GPFG), sprzedaż aktywów opartych na węglu. Dotychczas fundusz zrezygnował już z inwestycji w ponad 100 spółek wśród nich znalazły się m.in.  Enea, Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) i Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK).

Giełda w Sao Paulo. Fot. Wikimedia Commons
Giełda w Sao Paulo. Fot. Wikimedia Commons

Członkowie parlamentarnej komisji finansów w Norwegii  zgodzili się na wczorajszym spotkaniu, że największy światowy fundusz emerytalny Norway’s Government Pension Fund Global (GPFG), zarządzający aktywami o wartości prawie 900 miliardów dolarów, powinien wycofać się z inwestycji w spółki, które generują ponad 30% przychodów z działalności związanej z wykorzystaniem węgla. Ostateczna decyzja o dezinwestycji ma być jednak powiązana z planami spółek w zakresie gospodarki niskoemisyjnej.

– Wśród międzynarodowych inwestorów wyraźnie dominują dwa trendy związane z mitygacją ryzyk klimatycznych: dezinwestycje podejmowane przez fundacje uniwersyteckie, fundusze kościelne oraz niektóre fundusze emerytalne oraz zaangażowanie w działania zarzadów na rzecz gospodarki nieskoemisyjne. Ten drugi trend widoczny jest szczególnie w Wielkiej Brytanii gdzie koalicja inwestorów zdołała już przegłosować stosowne uchwały na rzecz strategii niskoemisyjnej podczas Walnych Zgromadzeń Akcjonariuszy BP oraz Exxon Mobil – twierdzi Joanna Wis, Dyrektor Międzynarodowej Fundacji Carbon Dislcosure Project współpracującej z ponad 800 inwestorami.

Nowe strategie inwestycyjne światowych funduszy mogą stać się szansą dla spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowy. Mitygacja ryzyk środowikowych to przede wszytkim dowód dobrego zarządzania. Spółki, które liczą na dostęp do światowego kapitału muszą wdrożyć strategie ograniczające zagrożenia związane z nowymi regulacjami prawnymi, zmianami postaw konsumenckich i wreszcie z ryzykami związanymi z dostępem do zasobów naturalnych. Co jednak najważniejsze, firmy te muszą zadbać o właściwe przekazanie swoich planów inwestorom.

– Jednym z wyzwań przed jakim stoi polska giełda jest pokonanie bariery inwestycyjnej wynikającej z braku dostępu m.in globalnych inwestorów instytucjonalnych do wystandaryzowanych danych oraz strategii środowiskowych większości spółek notowanych na warszawskiej giełdzie – twierdzi Marta Gajęcka Honorowy Wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz członek Rady Nadzorczej Eques Investment TFI .