EnergetykaGaz.OpinieOZE

ZEOP: Wodór może być istotnym elementem dekarbonizacji przemysłu i energetyki

Molekuła wody, z której można pozyskać wodór. Fot. Freepik

Molekuła wody, z której można pozyskać wodór. Fot. Freepik

– Należy skoncentrować się na nowych i zaawansowanych technologiach na tyle odważnie, aby ponownie wprowadzić nasz kraj na mapę konkurencyjnego przemysłu. Paliwo wodorowe może okazać się istotnym elementem dekarbonizacji sektora przemysłowego oraz energetycznego – pisze Stowarzyszenie „Z energią o prawie” w najnowszym raporcie wodorowym zaprezentowanym podczas PRECOP 27, przywołując stanowisko dyrekcji generalnej ds. polityki wewnętrznej Unii Europejskiej.

Raport wodorowy przed szczytem klimatycznym

18-19 października w Katowicach odbyła się konferencja klimatyczna PRECOP 27. Jest to debata poprzedzająca i przygotowująca do Szczytu Klimatycznego odbywającego się w pierwszej połowie listopada w Egipcie.

Pierwszego dnia podczas sesji „Wodór i gospodarka wodorowa” został opublikowany raport „Prawo Wodorowe – środowisko regulacyjne wspierające rozwój gospodarki wodorowej”. Autorami i autorkami raportu byli eksperci oraz ekspertki z takich podmiotów jak kancelaria EY Law, Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych, kancelaria KKLW Wierzbicki i Wspólnicy, Bank Ochrony Środowiska, Grupa Azoty, Hynfra, Port Gdynia, SBB Energy oraz Stowarzyszenie „Z energią o prawie”.

Stowarzyszenie, w opracowaniu podniosło problem jakim jest realizacja Polskiej Strategii Wodorowej w kontekście regulacji i mechanizmów finansowania. Autorzy, w zaprezentowanym raporcie zauważyli brak zdecydowanych działań w celu utworzenia zbiorczego pakietu regulacji w zakresie rozwoju gospodarki wodorowej. Niedobory legislacyjne już przy samym zdefiniowaniu wodoru powodują dalsze negatywne konsekwencje w ustanowieniu właściwego reżimu prawnego.

– Brak inicjatywy w tym zakresie należy ocenić negatywnie, gdyż w dobie poszerzającego się kryzysu energetycznego i coraz wyższych cen energii paliwo wodorowe może okazać się istotnym elementem dekarbonizacji sektora przemysłowego oraz energetycznego, a tym samym powstrzymać kolejne rekordowy wzrost cen energii. – komentuje ZEOP.

Stowarzyszenie podsumowało także ambitne cele Unii Europejskiej w zakresie rozwoju technologii wodorowej oraz zestawiło je z dostępnymi programami pomocowymi dla alternatywnych źródeł energii. Szacuje się, że w Polsce nakłady inwestycyjne wyniosą około 11 mln złotych.

– Rozwój infrastruktury wodorowej pochłonie ogromne środki. Finansowanie inicjatyw może zostać pokryte z różnych źródeł, na co należy zwrócić uwagę, gdyż obecnie jesteśmy już w pierwszym okresie planowanej inwestycji rozwojowej – napisano w raporcie.

Cały raport można znaleźć tutaj.

Opracowała Justyna Kanas

Logo ZEOP

Kupiec: Gospodarka wodorowa w świetle prawa i polityki energetycznej Francji (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X