Wójcik: Narzędzia finansowe napędzą Towarową Giełdę Energii

13 kwietnia 2015, 08:00 Energetyka

KOMENTARZ

Teresa Wójcik

Redaktor BiznesAlert.pl

Uruchomienie rynku finansowego i korzystanie z instrumentów finansowych Towarowa Giełda Energii  (TGE) zaplanowała na rok  2014. Realizacja nastąpiła z niedużym opóźnieniem  –  Ministerstwo Finansów dopiero w b.r., w dniu 23 lutego wydało decyzję zezwalającą na uruchomienie obrotu instrumentami pochodnymi na towary na Rynku Instrumentów Finansowych, prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii dla zainteresowanych inwestowaniem finansowym w energię.

Zgodnie z decyzją Ministra Finansów nowy rynek ma zostać otwarty w ciągu roku. W pierwszej kolejności do obrotu zostaną wprowadzone kontrakty terminowe na energię elektryczną. W następnej kolejności kontrakty na gaz. Zasada działania takich kontraktów jest podobna do giełdowych kontraktów typu futures. TGE zamierza w ten sposób  poszerzyć grono swoich  graczy o nowych uczestników zainteresowanych inwestowaniem finansowym w energię elektryczną w szerokim zakresie. W pierwszej kolejności do obrotu zostaną wprowadzone kontrakty terminowe na energię elektryczną, w oparciu o indeks określony na rynku spot.  W ten sposób rynki finansowy i towarowy będą mogły się nawzajem napędzać.

16 marca 2015 r., w Sali Notowań GPW w Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Rynku Energii Elektrycznej, który działa przy TGE.  Na tym posiedzeniu zaprezentowano materiały dotyczące rynku instrumentów finansowych (RIF). Komitet ma za zadanie konsultowanie opinii i stanowisk oraz przedstawianie wniosków, dotyczących założeń rozwoju rynków towarów giełdowych, w szczególności energii elektrycznej. Celem działania Komitetu jest wspieranie rozwoju transparentnego i konkurencyjnego rynku prowadzonego przez TGE. W pracach komitetu uczestniczą przedstawiciele uczestników  Giełdy Papierów Wartościowych, przedstawiciele TGE oraz Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych (IRGITR).

Komitet w ostatnich dniach rozpoczął konsultacje z uczestnikami rynku na temat  ostatecznego kształtu instrumentów finansowych oraz  szczegółowych zasad obrotu.  Rozpoczęło się pozyskiwanie uczestników rynku instrumentów finansowych.

Ostatnim krokiem formalno-prawnym przed rozpoczęciem obrotu instrumentami pochodnymi będzie zatwierdzenie przez Komisję Nadzoru Finansowego  (KNF) warunków obrotu dla programu kontraktów terminowych na energię elektryczną.

Rynek energii elektrycznej jest już w Polsce rynkiem dojrzałym.  Systematycznie  wzrasta płynność  giełdowego rynku energii elektrycznej. Obroty na TGE systematycznie rosną. W 2011 r. wyniosły ponad 124TWh., w 2012 r. – 132TWh,  w 2013 r. – 176TWh, w 2014 r.  186,8TWh, co stanowi 119,4 proc. krajowej produkcji energii i 117,7 proc. jej zużycia. Dowodzi to dużego zaufania uczestników  rynku energii elektrycznej do przejrzystości kształtowanych na nim cen i zasad jego funkcjonowania.