Wszystko

Wójcik: Czy Rosja i Turcja podpiszą umowę o Turkish Stream?

Władimir Putin (L) i Recep Tayyip Erdogan (P)

KOMENTARZ

Teresa Wójcik

Redaktor BiznesAlert.pl

Przy okazji odbywającego się w Stambule Kongresu Energetyki prezydent Turcji spotka się z przywódcą Rosji. Czy magistrala do Turcji będzie miała większe szanse, niż kontrowersyjny projekt bałtycki – Nord Stream 2?

Prezydent Rosji Władimir Putin weźmie udział w 23. Światowym Kongresie Energetyki w Stambule – zapowiedział Kreml 4 października.  Prezydencki doradca Jurij Uszakow potwierdził wcześniejsze informacje. Uszakow podkreślł przy tym, że 10 października Putin spotka się z prezydentem Turcji Recep Tayyip Erdoganem.

Kilka godzin przed tą informacją z Moskwy, w Ankarze turecki minister energetyki i zasobów naturalnych Berat Albayrak przekazał mediom, że w tym roku Kongres będzie mieć zasadnicze znaczenie dla Turcji i Rosji zwłaszcza z uwagi na kluczowe decyzje dotyczące realizacji projektu Turkish Stream. W mediach tureckich (m.in. w Anadolu Agency, w Hurriyett) pojawiły się sugestie, że podpisana zostanie umowa międzyrządowa między Ankarą i Moskwą o budowie tego gazociągu, którym rosyjski gaz będzie transportowany do Turcji i do Europy. Z naszego źródła mamy informacje, że Putinowi towarzyszyć będą m.in. rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak oraz szef Gazpromu Aleksiej Miller.

Będzie to trzecie spotkanie Erdogana i Putina, po rozmowach w lecie w Sankt Petersburgu oraz w miesiąc później w Chinach. Jednak najważniejsza dla przywrócenia bardzo bliskich relacji i zaufania między obu przywódcami była prawdopodobnie bezpośrednia rozmowa telefoniczna, w której Putin w nocy z 14 na 15 sierpnia przed północą ostrzegł Erdogana o przygotowanym puczu. Uratował jego pozycję jako prezydenta Turcji, a zapewne uratował mu życie.

Rzecznik prasowy Erdogana powiedział  we wtorek w nawiązaniu do zbliżających się rozmów prezydenta Turcji i Rosji, że szef państwa tureckiego mógłby przedstawić oficjalnej Moskwie plan ponownego przerwania działań wojennych w Syrii, gdy zakończyło się fiaskiem zawieszenie broni wynegocjowane przez Waszyngton i Moskwę.  W wojnie w Syrii, dotychczas Turcja i Rosja stoją po przeciwnych stronach. – Turcja dąży do obalenia Baszara al-Assada, podczas gdy Rosja jest głównym sojusznikiem Damaszku.

Międzynarodowy Kongres Energetyczny w Stambule odbywać się będzie pod hasłem Embracing New Frontiers (Przekraczanie kolejnych granic – przyp. red.) od 9 do 13 bieżącego miesiąca. Będzie spotkaniem ponad 7000 uczestników ze 130 państw. Wysłuchają oni 250 prelegentów.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).
Zbigniew Lewicki

Profesor Zbigniew Lewicki: Trump konsekwentnie realizuje swój plan

Zełenski obronił własne ego kosztem swojego kraju. To jedyne wytłumaczenie tego, co wydarzyło się w Gabinecie Owalnym. Moim zdaniem historia...

Udostępnij:

Facebook X X X