Woźniak: Potrzebujemy realnej solidarności gazowej

20 maja 2016, 14:45 Energetyka

Bezpieczeństwo energetyczne, dywersyfikacja źródeł dostaw, trading LNG oraz projekty innowacyjne – to tematy poruszane przez przedstawicieli Zarządu PGNiG podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Prezes PGNiG, Piotr Woźniak podczas panelu „Energia i klimat – horyzont 2030. Scenariusze dla świata i Europy” odniósł się do planów utworzenia wspólnotowej polityki energetycznej. – Prace nad Unią Energetyczną opierają się na dwóch zasadach: solidarności i odpowiedzialności za bezpieczeństwo energetyczne. Ważne jest jednak, aby solidarność była realna, a nie pozorna. Dlatego kluczowe jest przekucie deklaracji w procedury i przepisy, a także określenie interesów i możliwości wszystkich stron – podkreślił prezes Woźniak. Przypomniał również, że faktyczna odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego spoczywa nie na Unii i jej instytucjach, lecz na każdym państwie członkowskim z osobna.

Zdaniem prezesa PGNiG obecna infrastruktura lądowa nie zapewnia Polsce dywersyfikacji importu gazu i pełnego bezpieczeństwa dostaw. – Nawet kiedy sprowadzamy gaz z zachodu lub południa, jest to gaz rosyjski. Potrzebujemy realnej dywersyfikacji źródeł dostaw, stąd wybudowany Terminal LNG w Świnoujściu i planowany gazociąg łączący Polskę z Norwegią – przypomniał prezes Woźniak.

Zdaniem Janusza Kowalskiego, wiceprezesa PGNiG ds. korporacyjnych, przez ostatnie 8 lat nie stworzono spójnej polityki energetycznej Polski. – Każde z ministerstw posiadało swoje, często odmienne strategie. Natomiast polityka energetyczna to swoista mapa drogowa dla firm z sektora, wyznaczająca kierunki ich aktywności – powiedział wiceprezes PGNiG podczas panelu „Nowa polityka energetyczna”. – PGNiG jest konsekwentne w swoich działaniach i zdeterminowane do komercyjnego użytkowania terminala LNG oraz połączenia z naszymi złożami w Norwegii – podkreślił wiceprezes Janusz Kowalski.

O konieczności zmiany portfela importowego mówił także Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG ds. handlowych. – Naszym celem jest stworzenie w Polsce w pełni konkurencyjnego rynku gazu. Chcemy oprzeć nasze portfolio na gazie z zachodu i północy Europy, w tym wydobywanego z własnych złóż na Szelfie Norweskim. Jesteśmy tam cenionym partnerem, czego dowodem jest uzyskana właśnie nowa koncesja na Morzu Barentsa – podkreślił wiceprezes Maciej Woźniak.

Poinformował również, że PGNiG przygotowuje się do otwarcia biura tradingowego w jednym ze światowych ośrodków handlu gazem. – Zamierzamy brać aktywny udział w rynku tradingowym LNG w skali europejskiej i globalnej – powiedział wiceprezes Maciej Woźniak.

Łukasz Kroplewski, wiceprezes ds. rozwoju, podczas panelu European Startup Days, zapowiedział utworzenie przez PGNiG funduszu Corporate Venture Capital, który docelowo zainwestuje w najciekawsze i najbardziej obiecujące startupy z punktu widzenia spółki. – Departament badań i rozwoju to za mało. W tej chwili jako wiceprezes ds. rozwoju tworzę dział innowacji. Mamy świetnych fachowców i naukowców – chemików, fizyków i geologów, ale potrzebujemy także innowatorów i specjalistów od komercjalizacji – dodał.

Źródło: PGNiG