Gaz-System i operatorzy systemów przesyłowych gazu z Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy i Niemiec będą współpracować przy rozwoju Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego. Celem projektu są między innymi wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego regionu oraz zmniejszenie zależności od importowanej energii z paliw kopalnych.
14 grudnia 2022 roku operatorzy sześciu krajów Unii Europejskiej podpisali porozumienie o współpracy w ramach transgranicznego projektu Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego. Wśród nich są Gasgrid Finland (Finlandia), Elering (Estonia), Conexus Baltic Grid (Łotwa), Amber Grid (Litwa), Gaz-System (Polska) i ONTRAS (Niemcy).
Wspólny projekt ma wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne regionu i zmniejszyć zależność od importowanej energii z paliw kopalnych. Ma również odegrać rolę w dekarbonizacji społeczeństw i energochłonnych gałęzi przemysłu zlokalizowanych wzdłuż korytarza. Gaz-System podkreśla, że ta współpraca będzie ważna w drodze do osiągnięcia unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych poprzez zastąpienie obecnej produkcji opartej na paliwach kopalnych i stosowaniu paliw kopalnych w przemyśle, sektorze transportowym, elektroenergetyce i ciepłownictwie.
– Korytarz umożliwia transport ekologicznego wodoru produkowanego w obszarze Morza Bałtyckiego do punktów poboru i klastrów przemysłowych zlokalizowanych wzdłuż całego korytarza, jak również w Europie Środkowej. Projekt wpisuje się w unijną strategię wodorową oraz plan REPower-EU. Co więcej, Bałtycki Korytarz Wodorowy będzie wspierał wybrane regionalne i unijne cele klimatyczne, takie jak Zielony Ład oraz pakiet Fit for 55 – czytamy w komunikacie Gaz-Systemu.
Pierwszym krokiem sześciu partnerów w 2023 roku ma być przeprowadzenie studium wykonalności.
Gaz-System/Jędrzej Stachura
Woda, wodór, węgiel jako gamechanger podczas II Kongresu 3W (RELACJA)