icon to english version of biznesalert
EN
Najważniejsze informacje dla biznesu
icon to english version of biznesalert
EN

#WSUMIE: Sejm uchwalił nowelizację ustawy o OZE. Za dekadę milion samochodów elektrycznych w polskich miastach

#WSUMIE: Przedstawiamy najważniejsze informacje BiznesAlert.pl z mijającego tygodnia.

◄ Sejm uchwalił nowelizację ustawy o OZE

10 czerwca br. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o OZE. Przepisy określą na nowo zasady wsparcia rozwoju energii ze źródeł odnawialnych. Zdaniem rządu to najnowocześniejsza ustawa w Europie, zdaniem opozycji jest „dramatycznie zła”. Za przyjęciem ustawy głosowało 244 posłów, przeciw było 177 od głosu wstrzymało się 19 posłów.

Premier Beata Szydło odniosła się do zarzutu, że wskutek zmian w przepisach o OZE, podmioty które zainwestowały w farmy wiatrowe w poprzednich latach, podejmowały decyzje na podstawie innych przepisów. Obecnie skarżą się one na wzrost opodatkowania oraz brak takiego wsparcia państwa dla branży OZE, jakie zapewniały poprzednie przepisy.

◄ Putin: Gazprom poradzi sobie bez dostaw gazu do Polski

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował we wtorek 7 czerwca br., że rosyjski Gazprom zamierza wkrótce złożyć propozycję dotyczącą sprzedaży gazu w ilości, która obecnie kierowana jest do Polski i że zostanie ona przedstawiona partnerom z różnych krajów, w tym także Polakom.

W maju pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział agencji Reuters, że Polska nie planuje odnowić długoterminowej umowy na dostawy gazu po wygaśnięciu obecnej w 2022 r. Naimski oświadczył, że „jeśli cena rosyjskiego gazu będzie wystarczająco konkurencyjna, nie wykluczamy zakupu, ale zdecydowanie nie w ramach długoterminowego kontraktu”.

Po deklaracji Naimskiego także Ukraina domaga się lepszych warunków od Gazpromu. Premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman nie wykluczył możliwości zakupu gazu w Rosji. Zaznaczył jednak, że aby to było możliwe Gazprom musi złożyć ,,odpowiednią ofertę”. Jak informuje agencja Reuters, powołując się na wypowiedź premiera, w takim wypadku Kijów podejmie odpowiednią polityczną decyzję w tej sprawie.

Więcej informacji w naszym komentarzu: Putin grozi PGNiG wrogim przejęciem rynku gazu w Polsce

◄ W obawie przed irańską ropą Arabia szykuje rabaty. Mogą skorzystać Polacy

Polska spółka PKN Orlen przyznała oficjalnie, że prowadzi rozmowy na temat kontraktu o dostawach ropy z Iranu. Tymczasem Saudyjczycy oferują nowe rabaty cenowe klientom w Europie. Rywalizacja o europejski rynek może się zwrócić Polakom w niższych cenach dostaw.

Pomimo oporu konsorcjum Nord Stream 2 ogłasza pierwszy przetarg. Niemcy deprecjonują polski plan uniezależnienia od gazu z Rosji 

Konsorcjum Nord Stream 2 ogłosiło pierwszy przetarg związany z planowaną budową gazociągu o tej samej nazwie. Zrobiło to pomimo kontrowersji, jakie w Unii Europejskiej wzbudza owa inwestycja.

Agencja Interfax poinformowała, polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta miał w czerwcu wydać decyzje dotyczą postępowania ws. utworzenia przez sześć podmiotów wspólnego przedsiębiorcy odpowiedzialnego za budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream 2. Rosyjska agencja prasowa zaznacza, że takiej decyzji wciąż nie ma, a termin podjęcia decyzji jest obecnie nie znany. W informacji przekazanej portalowi BiznesAlert.pl, UOKiK wyjaśnia etapy trwającego postępowania.

Informowaliśmy także, że Niemcy chcą wyłączyć Nord Stream 2 spod prawa unijnego. – Berlin poprze budowę gazociągu Nord Stream 2 w razie spełnienia trzech warunków – powiedział niemiecki wicekanclerz i minister gospodarki Sigmar Gabriel w przeddzień spotkania z unijnym komisarzem ds. energii i zmian klimatu Miguelem Canete.

Niemiecki odpowiednik Financial Times opublikował propagandowe teksty promujące współpracę gazową z Gazpromem, a wicekanclerz RFN arbitralnie i wbrew Komisji Europejskiej ogłasza, że projekt Nord Stream 2 jest zgodny z prawem unijnym. Jak długo będzie milczeć kanclerz Angela Merkel? Więcej w naszym komentarzu: Niemcy muszą odsłonić karty ws. Nord Stream 2

Komentarz w tej sprawie wyraził także niemiecki magazyn giełdowy „Der Aktionär”Z kolei Handelsblatt przekonuje, że w oporze przeciwko Nord Stream 2, który jest tłumaczony przez krytyków tego kontrowersyjnego projektu obawą o bezpieczeństwo energetyczne, w rzeczywistości chodzi o obronę amerykańskich interesów w Europie.

➡ RAPORT BizensAlert.pl: Polskie LNG może być tańsze od gazu z Rosji. Liczby przeciwko propagandzie 

RAPORT (7)
◄ Rząd chce uwzględnić energię jądrową w krajowym systemie wytwórczym

Rząd pracuje obecnie nad opracowaniem strategii energetycznej, która uwzględnia wprowadzenie energii jądrowej do krajowego systemu wytwórczego – zapowiedział Józef Sobolewski, dyrektor departamentu energii jądrowej w ministerstwa energii, zaznaczając, że do końca czerwca ma być gotowe sprawozdanie z dotychczasowego wykonania programu jądrowego.

Jak uzdrowić polski program jądrowy? W opinii Prof. Ludwika Pieńkowskiego,  największą słabością Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) jest mała wiarygodność w oszacowaniu kosztów budowy i określeniu terminu uruchomienia pierwszego bloku o dużej mocy, powyżej 1000 MW. W realnym wymiarze w Europie problem ten dotknął już inwestycje w Finlandii i we Francji oraz planowaną budowę elektrowni Hinkley Point C w Wielkiej Brytanii. Zbyt kosztowny i o nieprzewidywalnej dacie uruchomiony blok o dużej mocy w jakiejkolwiek technologii nikomu nie jest potrzebny, a do ryzyka finansowego w przypadku Polski dochodzi niepewność w planowaniu krajowego systemu energetycznego, czyli dochodzą zagrożenia w obszarze bezpieczeństwa energetycznym kraju.

◄ Los Baltic Pipe rozstrzygnie się przed końcem roku

Oczekujemy, że studium wykonalności dotyczące projektu Baltic Pipe zostanie przedstawione do końca bieżącego roku – powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek 9 czerwca br. w Kopenhadze na otwarciu Polsko-Duńskiego Forum Biznesu.

Prezydent wskazał, że Polska i Dania rozpoczęły intensywny dialog dotyczący nowej infrastruktury sektora energetycznego. Podkreślił, że gazociąg łączący szelf norweski z duńskim wybrzeżem, duński system przesyłu, a także Baltic Pipe były tematem rozmów premiera Danii Larsa Lokke Rasmussena w Warszawie kilka tygodni temu.

◄ KE będzie kontrolować umowy gazowe przed podpisaniem

Ministrowie państw Unii Europejskiej zgodzili się na wgląd Komisji Europejskiej w międzyrządowe umowy energetyczne jeszcze przed ich zawarciem. Krok ten ma wzmocnić kraje UE w negocjacjach z takimi dostawcami jak rosyjski Gazprom. „To porozumienie wieńczy kilka miesięcy bardzo trudnych prac, w których Polska odgrywała bardzo aktywną rolę. Od samego początku mówiliśmy, że popieramy ambitne stanowisko Komisji Europejskiej (…). Bezpieczeństwo dostaw tak specyficznego paliwa, jakim jest gaz, wymaga specjalnego potraktowania. Traktujemy dzisiejsze porozumienie jako część naszego sukcesu” – powiedział polskim dziennikarzom w Luksemburgu wiceminister energii Michał Kurtyka. Więcej informacji na ten  temat w komentarzu: Bruksela zbada niebezpieczne związki z Gazpromem.

➡ Wywiad BiznesAlert.pl ➟ Zyska: Możemy pogodzić rozwój energetyki odnawialnej z węglem  

◄  NFOŚiGW przeznaczy 700 mln zł na geotermię

NFOŚiGW przygotowuje dwa priorytetowe programy, z których będą finansowane prace mające na celu rozpoznanie potencjału geotermii w Polsce, a także realizacja instalacji geotermalnych.

◄  PSE będzie razem z NATO walczyć z cyberterroryzmem

Polskie Sieci Elektroenergetyczne nawiązały współpracę w dziedzinie wymiany informacji z Centrum Bezpieczeństwa Energetycznego Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Podpisana dzisiaj umowa pokazuje, że bezpieczeństwo jest jednym z priorytetów Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Jest jednym z najważniejszych wyzwań operatora systemu przesyłowego – mówił prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Eryk Kłossowski. Jest to pierwsza tego typu umowa podpisana przez polską instytucję.

➡ Wywiad BiznesAlert.pl ➟ Zborowski: Po wyborach zmieni się prezydent, ale nie interesy USA w Europie 

◄  Zbliża się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego. Macierewicz: Polska jest przygotowana do szczytu NATO

Okres poprzedzający szczyt NATO w Warszawie i wyzwania dla bezpieczeństwa, przed którymi staje Sojusz były głównymi tematami dyskusji, z około dwustoma wpływowymi uczestnikami życia politycznego i użytkownikami Twittera, prowadzonej na żywo przez sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga w poniedziałek, 6 czerwca 2016 r.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz poinformował, że podczas szczytu do stolicy Polski przybędzie: 28 delegacji państw NATO, 26 delegacji państw towarzyszących oraz 3 delegacje organizacji międzynarodowych (ONZ, UE i Bank Światowy); w sumie ponad 2 tysiące osób.

W związku z dynamicznie zmieniającą się w ostatnim czasie architekturą bezpieczeństwa europejskiego (aneksja Krymu, konflikt rosyjsko-ukraiński, militaryzacja polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej, kryzys migracyjny, destabilizacja Bliskiego Wschodu), nasze oczekiwania przed zbliżającym się szczytem dotyczą głównie wzmocnienia realnych zdolności i potencjału Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego – zarówno w wymiarze wschodnim, jak i południowym.

➡ Wywiad BiznesAlert.pl ➟Aleksandrowicz: Polska musi być gotowa na atak informacyjny z Rosji 

◄ Za dekadę milion samochodów elektrycznych w polskich miastach

7 czerwca br. ruszyła konferencja „W kierunku elektromobilności podczas której doszło do prezentacji założeń Planu Rozwoju Elektromobilności w Polsce” ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. – Jeżeli odpowiemy prawidłowo na te wyzwania, to zyskamy czystsze środowisko i korzyść ekonomiczną. Z punktu widzenia naukowego i gospodarczego stawiamy sobie cel nieodległy, czyli milion samochodów elektrycznych za dziesięć lat, a nasze spółki elektroenergetyczne mają uzyskać 2 mld złotych przychodu z tego tytułu. Redukcja emisji powinna nastąpić przy okazji. To inny sposób działania – mówił minister energii RP, Krzysztof Tchórzewski. – Transport odpowiada za połowę emisji. Już dzisiaj produkcja CO2 w Polsce jest o połowę mniejsza, niż w Niemczech. Mamy tutaj za słaby marketing – wyjaśnił wicepremier i minister rozwoju RP Mateusz Morawiecki. Elektryczne samochody mają także utrzymać miejsca pracy w Polsce, zmniejszyć hałas na ulicach i zapewnić nowy motor wzrostu gospodarki.

– Mamy 2700 przedsiębiorstw w sektorze samochodowym. To sektor bardzo dynamiczny, jeśli chodzi o innowacyjność. Eksportuje i eksperymentuje – poinformował wiceminister energii Michał Kurtyka. Jako przykład przedstawił polski samochód elektryczny, który został opracowany, ale nie wszedł do fazy komercjalizacji. – Musimy przekroczyć tę barierę i pomóc naszym projektom wejść w fazę komercjalizacji – ocenił minister.

➡  Wywiad BiznesAlert.pl ➟ Kurtyka: Polska ma potencjał do budowy własnego samochodu elektrycznego

◄ Polska odbuduje żeglugę oraz przemysł stoczniowy

Priorytetami rządu, który tworzy Prawo i Sprawiedliwość jest szybki rozwój gospodarczy, rozwój nastawiony na uwolnienie potencjałów drzemiących w poszczególnych częściach naszego krajumówiła Beata Szydło na forum 4. Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie. Premier przedstawiła w czwartek program odbudowy polskiej żeglugi i wielkiego przemysłu stoczniowego.

#WSUMIE: Przedstawiamy najważniejsze informacje BiznesAlert.pl z mijającego tygodnia.

◄ Sejm uchwalił nowelizację ustawy o OZE

10 czerwca br. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o OZE. Przepisy określą na nowo zasady wsparcia rozwoju energii ze źródeł odnawialnych. Zdaniem rządu to najnowocześniejsza ustawa w Europie, zdaniem opozycji jest „dramatycznie zła”. Za przyjęciem ustawy głosowało 244 posłów, przeciw było 177 od głosu wstrzymało się 19 posłów.

Premier Beata Szydło odniosła się do zarzutu, że wskutek zmian w przepisach o OZE, podmioty które zainwestowały w farmy wiatrowe w poprzednich latach, podejmowały decyzje na podstawie innych przepisów. Obecnie skarżą się one na wzrost opodatkowania oraz brak takiego wsparcia państwa dla branży OZE, jakie zapewniały poprzednie przepisy.

◄ Putin: Gazprom poradzi sobie bez dostaw gazu do Polski

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował we wtorek 7 czerwca br., że rosyjski Gazprom zamierza wkrótce złożyć propozycję dotyczącą sprzedaży gazu w ilości, która obecnie kierowana jest do Polski i że zostanie ona przedstawiona partnerom z różnych krajów, w tym także Polakom.

W maju pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział agencji Reuters, że Polska nie planuje odnowić długoterminowej umowy na dostawy gazu po wygaśnięciu obecnej w 2022 r. Naimski oświadczył, że „jeśli cena rosyjskiego gazu będzie wystarczająco konkurencyjna, nie wykluczamy zakupu, ale zdecydowanie nie w ramach długoterminowego kontraktu”.

Po deklaracji Naimskiego także Ukraina domaga się lepszych warunków od Gazpromu. Premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman nie wykluczył możliwości zakupu gazu w Rosji. Zaznaczył jednak, że aby to było możliwe Gazprom musi złożyć ,,odpowiednią ofertę”. Jak informuje agencja Reuters, powołując się na wypowiedź premiera, w takim wypadku Kijów podejmie odpowiednią polityczną decyzję w tej sprawie.

Więcej informacji w naszym komentarzu: Putin grozi PGNiG wrogim przejęciem rynku gazu w Polsce

◄ W obawie przed irańską ropą Arabia szykuje rabaty. Mogą skorzystać Polacy

Polska spółka PKN Orlen przyznała oficjalnie, że prowadzi rozmowy na temat kontraktu o dostawach ropy z Iranu. Tymczasem Saudyjczycy oferują nowe rabaty cenowe klientom w Europie. Rywalizacja o europejski rynek może się zwrócić Polakom w niższych cenach dostaw.

Pomimo oporu konsorcjum Nord Stream 2 ogłasza pierwszy przetarg. Niemcy deprecjonują polski plan uniezależnienia od gazu z Rosji 

Konsorcjum Nord Stream 2 ogłosiło pierwszy przetarg związany z planowaną budową gazociągu o tej samej nazwie. Zrobiło to pomimo kontrowersji, jakie w Unii Europejskiej wzbudza owa inwestycja.

Agencja Interfax poinformowała, polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta miał w czerwcu wydać decyzje dotyczą postępowania ws. utworzenia przez sześć podmiotów wspólnego przedsiębiorcy odpowiedzialnego za budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream 2. Rosyjska agencja prasowa zaznacza, że takiej decyzji wciąż nie ma, a termin podjęcia decyzji jest obecnie nie znany. W informacji przekazanej portalowi BiznesAlert.pl, UOKiK wyjaśnia etapy trwającego postępowania.

Informowaliśmy także, że Niemcy chcą wyłączyć Nord Stream 2 spod prawa unijnego. – Berlin poprze budowę gazociągu Nord Stream 2 w razie spełnienia trzech warunków – powiedział niemiecki wicekanclerz i minister gospodarki Sigmar Gabriel w przeddzień spotkania z unijnym komisarzem ds. energii i zmian klimatu Miguelem Canete.

Niemiecki odpowiednik Financial Times opublikował propagandowe teksty promujące współpracę gazową z Gazpromem, a wicekanclerz RFN arbitralnie i wbrew Komisji Europejskiej ogłasza, że projekt Nord Stream 2 jest zgodny z prawem unijnym. Jak długo będzie milczeć kanclerz Angela Merkel? Więcej w naszym komentarzu: Niemcy muszą odsłonić karty ws. Nord Stream 2

Komentarz w tej sprawie wyraził także niemiecki magazyn giełdowy „Der Aktionär”Z kolei Handelsblatt przekonuje, że w oporze przeciwko Nord Stream 2, który jest tłumaczony przez krytyków tego kontrowersyjnego projektu obawą o bezpieczeństwo energetyczne, w rzeczywistości chodzi o obronę amerykańskich interesów w Europie.

➡ RAPORT BizensAlert.pl: Polskie LNG może być tańsze od gazu z Rosji. Liczby przeciwko propagandzie 

RAPORT (7)
◄ Rząd chce uwzględnić energię jądrową w krajowym systemie wytwórczym

Rząd pracuje obecnie nad opracowaniem strategii energetycznej, która uwzględnia wprowadzenie energii jądrowej do krajowego systemu wytwórczego – zapowiedział Józef Sobolewski, dyrektor departamentu energii jądrowej w ministerstwa energii, zaznaczając, że do końca czerwca ma być gotowe sprawozdanie z dotychczasowego wykonania programu jądrowego.

Jak uzdrowić polski program jądrowy? W opinii Prof. Ludwika Pieńkowskiego,  największą słabością Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) jest mała wiarygodność w oszacowaniu kosztów budowy i określeniu terminu uruchomienia pierwszego bloku o dużej mocy, powyżej 1000 MW. W realnym wymiarze w Europie problem ten dotknął już inwestycje w Finlandii i we Francji oraz planowaną budowę elektrowni Hinkley Point C w Wielkiej Brytanii. Zbyt kosztowny i o nieprzewidywalnej dacie uruchomiony blok o dużej mocy w jakiejkolwiek technologii nikomu nie jest potrzebny, a do ryzyka finansowego w przypadku Polski dochodzi niepewność w planowaniu krajowego systemu energetycznego, czyli dochodzą zagrożenia w obszarze bezpieczeństwa energetycznym kraju.

◄ Los Baltic Pipe rozstrzygnie się przed końcem roku

Oczekujemy, że studium wykonalności dotyczące projektu Baltic Pipe zostanie przedstawione do końca bieżącego roku – powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek 9 czerwca br. w Kopenhadze na otwarciu Polsko-Duńskiego Forum Biznesu.

Prezydent wskazał, że Polska i Dania rozpoczęły intensywny dialog dotyczący nowej infrastruktury sektora energetycznego. Podkreślił, że gazociąg łączący szelf norweski z duńskim wybrzeżem, duński system przesyłu, a także Baltic Pipe były tematem rozmów premiera Danii Larsa Lokke Rasmussena w Warszawie kilka tygodni temu.

◄ KE będzie kontrolować umowy gazowe przed podpisaniem

Ministrowie państw Unii Europejskiej zgodzili się na wgląd Komisji Europejskiej w międzyrządowe umowy energetyczne jeszcze przed ich zawarciem. Krok ten ma wzmocnić kraje UE w negocjacjach z takimi dostawcami jak rosyjski Gazprom. „To porozumienie wieńczy kilka miesięcy bardzo trudnych prac, w których Polska odgrywała bardzo aktywną rolę. Od samego początku mówiliśmy, że popieramy ambitne stanowisko Komisji Europejskiej (…). Bezpieczeństwo dostaw tak specyficznego paliwa, jakim jest gaz, wymaga specjalnego potraktowania. Traktujemy dzisiejsze porozumienie jako część naszego sukcesu” – powiedział polskim dziennikarzom w Luksemburgu wiceminister energii Michał Kurtyka. Więcej informacji na ten  temat w komentarzu: Bruksela zbada niebezpieczne związki z Gazpromem.

➡ Wywiad BiznesAlert.pl ➟ Zyska: Możemy pogodzić rozwój energetyki odnawialnej z węglem  

◄  NFOŚiGW przeznaczy 700 mln zł na geotermię

NFOŚiGW przygotowuje dwa priorytetowe programy, z których będą finansowane prace mające na celu rozpoznanie potencjału geotermii w Polsce, a także realizacja instalacji geotermalnych.

◄  PSE będzie razem z NATO walczyć z cyberterroryzmem

Polskie Sieci Elektroenergetyczne nawiązały współpracę w dziedzinie wymiany informacji z Centrum Bezpieczeństwa Energetycznego Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Podpisana dzisiaj umowa pokazuje, że bezpieczeństwo jest jednym z priorytetów Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Jest jednym z najważniejszych wyzwań operatora systemu przesyłowego – mówił prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Eryk Kłossowski. Jest to pierwsza tego typu umowa podpisana przez polską instytucję.

➡ Wywiad BiznesAlert.pl ➟ Zborowski: Po wyborach zmieni się prezydent, ale nie interesy USA w Europie 

◄  Zbliża się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego. Macierewicz: Polska jest przygotowana do szczytu NATO

Okres poprzedzający szczyt NATO w Warszawie i wyzwania dla bezpieczeństwa, przed którymi staje Sojusz były głównymi tematami dyskusji, z około dwustoma wpływowymi uczestnikami życia politycznego i użytkownikami Twittera, prowadzonej na żywo przez sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga w poniedziałek, 6 czerwca 2016 r.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz poinformował, że podczas szczytu do stolicy Polski przybędzie: 28 delegacji państw NATO, 26 delegacji państw towarzyszących oraz 3 delegacje organizacji międzynarodowych (ONZ, UE i Bank Światowy); w sumie ponad 2 tysiące osób.

W związku z dynamicznie zmieniającą się w ostatnim czasie architekturą bezpieczeństwa europejskiego (aneksja Krymu, konflikt rosyjsko-ukraiński, militaryzacja polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej, kryzys migracyjny, destabilizacja Bliskiego Wschodu), nasze oczekiwania przed zbliżającym się szczytem dotyczą głównie wzmocnienia realnych zdolności i potencjału Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego – zarówno w wymiarze wschodnim, jak i południowym.

➡ Wywiad BiznesAlert.pl ➟Aleksandrowicz: Polska musi być gotowa na atak informacyjny z Rosji 

◄ Za dekadę milion samochodów elektrycznych w polskich miastach

7 czerwca br. ruszyła konferencja „W kierunku elektromobilności podczas której doszło do prezentacji założeń Planu Rozwoju Elektromobilności w Polsce” ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. – Jeżeli odpowiemy prawidłowo na te wyzwania, to zyskamy czystsze środowisko i korzyść ekonomiczną. Z punktu widzenia naukowego i gospodarczego stawiamy sobie cel nieodległy, czyli milion samochodów elektrycznych za dziesięć lat, a nasze spółki elektroenergetyczne mają uzyskać 2 mld złotych przychodu z tego tytułu. Redukcja emisji powinna nastąpić przy okazji. To inny sposób działania – mówił minister energii RP, Krzysztof Tchórzewski. – Transport odpowiada za połowę emisji. Już dzisiaj produkcja CO2 w Polsce jest o połowę mniejsza, niż w Niemczech. Mamy tutaj za słaby marketing – wyjaśnił wicepremier i minister rozwoju RP Mateusz Morawiecki. Elektryczne samochody mają także utrzymać miejsca pracy w Polsce, zmniejszyć hałas na ulicach i zapewnić nowy motor wzrostu gospodarki.

– Mamy 2700 przedsiębiorstw w sektorze samochodowym. To sektor bardzo dynamiczny, jeśli chodzi o innowacyjność. Eksportuje i eksperymentuje – poinformował wiceminister energii Michał Kurtyka. Jako przykład przedstawił polski samochód elektryczny, który został opracowany, ale nie wszedł do fazy komercjalizacji. – Musimy przekroczyć tę barierę i pomóc naszym projektom wejść w fazę komercjalizacji – ocenił minister.

➡  Wywiad BiznesAlert.pl ➟ Kurtyka: Polska ma potencjał do budowy własnego samochodu elektrycznego

◄ Polska odbuduje żeglugę oraz przemysł stoczniowy

Priorytetami rządu, który tworzy Prawo i Sprawiedliwość jest szybki rozwój gospodarczy, rozwój nastawiony na uwolnienie potencjałów drzemiących w poszczególnych częściach naszego krajumówiła Beata Szydło na forum 4. Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie. Premier przedstawiła w czwartek program odbudowy polskiej żeglugi i wielkiego przemysłu stoczniowego.

Najnowsze artykuły