Wypłaty rekompensat za utrzymanie cen energii ruszą na przełomie sierpnia i września

12 czerwca 2019, 13:45 Alert
Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, Fot. Ministerstwo Energii
Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, Fot. Ministerstwo Energii

Resort energii chce, by wypłaty rekompensat dla spółek obrotu za utrzymanie cen energii ruszyły na przełomie sierpnia i września – poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

„Chcemy, by pierwsze wypłaty rekompensat miały miejsce na przełomie sierpnia i września” – powiedział PAP Biznes minister Tchórzewski. Dodał, że w lipcu powinny zostać wypracowane rozporządzenia do ustawy o cenach energii, która właśnie jest nowelizowana.

Projekt ustawy, który jest po pierwszym czytaniu w sejmowej komisji ds. energii i Skarbu Państwa, zamraża na cały 2019 rok ceny energii dla gospodarstw domowych, JST, szpitali, mikro- i małych firm na poziomie z czerwca 2018 r.

Od 1 lipca 2019 r. przedsiębiorstwa obrotu nie będą już jednak miały obowiązku oferowania cen energii elektrycznej na poziomie z 30 czerwca 2018 r. dla średnich i dużych przedsiębiorstw. Firmy te będą w drugim półroczu korzystały z obniżonej stawki na akcyzę oraz obniżonej opłaty przejściowej i będą płacić ceny rynkowe. Mogą ubiegać się o pomoc de minimis.

Różnica między ceną zakupu energii a ustaloną ustawą ceną sprzedaży będzie sprzedawcom energii rekompensowana ze specjalnego funduszu (Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny), zasilonego m.in. pieniędzmi ze sprzedaży dodatkowej puli uprawnień do emisji CO2.

Spółki obrotu oraz odbiorcy końcowi kupujący energię na giełdzie otrzymają za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2019 r. tzw. kwotę różnicy ceny, a spółki obrotu za okres 1 lipca do 31 grudnia tzw. rekompensatę finansową w związku ze świadczeniem usługi w ogólnym interesie publicznym (usługa publiczna).

Polska Agencja Prasowa