Zakończyła się rozbudowa Elektrowni Opole (RELACJA)

10 października 2019, 15:45 Energetyka

Polska Grupa Energetyczna oficjalnie ogłosiła koniec budowy bloków nr 5 i 6 Elektrowni Opole o łącznej mocy 1800 MW. Dzięki ukończonej modernizacji opolska instalacja będzie odpowiadała za 8 procent zapotrzebowania Polski na energię. Będzie mogła zasilić blisko cztery miliony gospodarstw domowych.

Uroczystość zakończenia budowy bloków nr 5 i 6 Elektrowni Opole / fot. Piotr Stępiński, BiznesAlert.pl

Okiem wykonawców

Przedstawiciele konsorcjum Rafako, Polimex-Mostostal, Mostostal Warszawa i GE Power przekonywali, że sprawność produkcji energii w wartych blisko 11,6 mld złotych blokach wyniesie ok. 46 procent, a całość instalacji spełnia konkluzje BAT. To w konsekwencji będzie oznaczało istotne zmniejszenie oddziaływania elektrowni na środowisko. Emisja tlenków siarki i azotu ma być od dwóch do czterech razy mniejsza, a w przypadku CO2 o blisko 25 procent. Dwa nowe bloki zostały zaprojektowane na 35 lat pracy, przy możliwym obłożeniu do 8000 godzin rocznie. Jednocześnie instalacja została dostosowana do produkcji kogeneracji na poziomie 3000 MWt/h.

– Zakończenie budowy bloków nr 5 i 6 to ważne wydarzenie dla polskiej energetyki. Inwestycja ta wzmacnia narodowy potencjał przemysłowy. To świadectwo patriotyzmu gospodarczego. Transformacja energetyki rodzi wyzwania, ale nasze spółki udowodniają, że ojczyzna jest w stanie im podołać. To najważniejsza inwestycja od 30 lat po zmianach ustrojowych w 1989 roku. Dwie nowe jednostki wzmacniają znacząco potencjał produkcji energii. To inwestycja przyjazna dla środowiska i skierowana na przyszłość – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości, który odczytał Błażej Spychalski, jego rzecznik prasowy.

Opole ma produkować 8 procent energii zużywanej w kraju

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zaznaczył, że Opole staje się centrum energetycznym Polski. – Tutaj będzie produkowane 8 procent zużywanej w Polsce energii. W technologii węglowej, ale są one najnowocześniejsze w Europie. Podniesienie efektywności energetycznej o 12-13 procent. To oznacza, że z tej samej ilości węgla uzyskamy więcej energii przy niższej emisji. Inwestycja w Opolu pokazuje, że jesteśmy w stanie realizować duże projekty i zabezpieczać polską energetykę – mówił.

– Otwieramy się na OZE. Chcemy żeby było czystsze powietrze i mniejsze oddziaływanie na klimat. Decydujemy się na budowanie podwójnej energetyki. Stąd rynek mocy, aby udało się zabezpieczyć te inwestycje, tak aby stały się rentowne. To daje przestrzeń na inwestowanie w bardziej nowoczesne technologie OZE. Cieszę się, że PGE zamierza inwestować w morskie farmy wiatrowe. To podjęcie wyzwania z najwyższej półki. Rozwój naszego kraju zależy od energetyki – dodał.

Więcej energii, mniej emisji

Szef resortu energii podkreślił, że Polska energetyka ulega intensywnym zmianom, by sprostać stawianym przed nią wyzwaniom, wśród których wskazał m.in. ambitną politykę klimatyczną Unii Europejskiej i globalne trendy. – W polskim miksie energetycznym coraz więcej miejsca zajmować będą OZE, które jednak będą musiały wspierać bloki energetyczne pracujące w tzw. podstawie, takie jak nowe jednostki w Opolu, które będą zapewniały nieprzerwane dostawy energii elektrycznej do odbiorców – mówił.

Według prezesa PGE Henryka Baranowskiego, jesteśmy świadkami historycznego momentu jeżeli chodzi o energetykę i całą gospodarkę . – To największa inwestycja infrastrukturalna w ostatnim trzydziestoleciu w Polsce. Dzisiaj to już nie plac budowy, ale działająca pełną parą instalacja, która spełnia wszystkie standardy jakościowe i środowiskowe. Zapewnią dostawę energii dla czterech mln gospodarstw domowych. Budowa nowych bloków w Opolu to odpowiedź na zmiany zachodzące w energetyce. Dzięki inwestowaniu w najnowocześniejsze technologie jest możliwe bardziej efektywne wykorzystanie tego paliwa. Nowe bloki są o 1/3 bardziej wydajne, niż dotychczasowe jednostki. To wpływa na obniżenie emisyjności całej Grupy. Inwestycja przyczynia się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. To jest filarem naszej działalności. Elektrownia Opole jest teraz trzecią co do wielkości elektrownią w Polsce. To jedna z najnowocześniejszych elektrowni węglowych na świecie. Zapisujemy nową kratę w historii polskiej energetyki i przemysłu – mówił.

Krajowi dostawcy wybudowali nowe bloki

– To było wielkie wyzwanie, któremu podołaliśmy. Tak duża budowa to żywy i dynamiczny organizm. Zrobiliśmy kolejny krok dla rozwoju energetyki. Wpisujemy się w jej historię – mówił Norbert Grudzień, wiceprezes PGE GiEK ds. inwestycji i zarządzania majątkiem.

Prezes GE Power Sławomir Żygowski podkreślił, że ponad 70 procent sprzętu spółka dostarczyła przy wsparciu lokalnego łańcucha dostaw, na który składało się ponad 5000 polskich certyfikowanych dostawców i podwykonawców, a najważniejsze elementy elektrowni, tj. turbiny parowe i generatory, wyprodukowano w fabrykach GE w Elblągu i Wrocławiu. – Chcemy kontynuować nasz udział w zmianach polskiej energetyki – dodał.

– Rozwój energetyki przyczynia się do rozwoju całej gospodarki oraz jej gałęzi, powiązanych z tym sektorem. Byli tacy, którzy nie wierzyli, że uda nam się skończyć budowę w terminie. Udowodniliśmy, że się udało. Było to możliwe dzięki stworzeniu dobrze pracującego zespłu – mówił Krzysztof Figat, prezes zarządu Polimex Mostostal.

– Inwestycja w Opolu świadczy o zacieśnianiu bliskich relacji między Polską a Stanami Zjednoczonymi. USA jest ósmym co do wielkości partnerem handlowym Polski. Zainwestowaliśmy w Polsce łącznie 43 mld dolarów. Niedawno, ambasador Georgette Mosbacher mówiła o aspiracjach Polski: stania się Doliną Krzemową Europy Środkowo-Wschodniej. Projekt w Opolu pokazuje, że polska siła robocza z amerykańskim know-how mogą przynieść pozytywne efekty – powiedział Patrick T. Slowinski, Konsul Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie.

Piotr Stępiński