AlertEnergetykaRopa

Zanieczyszczona ropa wzmaga konflikt wewnątrz Rosji

Rosnieft domaga się rekompensat za dostarczenie zanieczyszczonej ropy i spadek przerobu w wyniku zatrzymania dostaw przez ropociąg Przyjaźń w wyniku zanieczyszczenia surowca. Transnieft ma swoje roszczenia.

Spór Transnieft-Rosnieft

Rosyjska spółka Igora Sieczina skonfliktowana z Transnieftem Nikołaja Tokariewa odpowiedzialnym za ropociągi przesyłowe zamierza wycenić straty, także te związane z wymuszonym przestojem pracy niektórych instalacji. Po zebraniu niezbędnej dokumentacji zamierza przedstawić rachunek spółce Tokariewa.

Rosnieft podkreśla, że wobec niego zostały wysunięte roszczenia klientów, którzy nie dostali zapowiadanych dostaw ropy przez zatrzymanie Przyjaźni. Wśród nich są polskie PKN Orlen i Grupa Lotos, które domagają się od Rosjan rekompensat za niedostarczoną ropę oraz za szkody wywołane wpuszczeniem zanieczyszczonego surowca do ich infrastruktury. Oni także dopiero szacują straty. Transnieft miał przekazać środki na pokrycie tych rekompensat.

Konsekwencje zanieczyszczenia ropy

Reuters informował wcześniej, że przerób ropy w Rosniefcie spadł w lipcu o 11 procent w stosunku do czerwcowej średniej. Jednak Transnieft ma swoje roszczenia wobec spółki Sieczina, która w styczniu i kwietniu 2019 roku dostarczyła ropę powyżej zamówień operatora.

Jej wolumen wyniósł odpowiednio 570 tys. i 1,07 mln ton.  Do lipca 2019 roku wolumen zakumulowanego surowca bez klienta sięgnął 3,5 mln ton. Transnieft wskazuje, że jego system nie jest przystosowany do magazynowania, ale Rosnieft nie zareagował na propozycję sprzedaży go z użyciem tankowców. Z tego powodu operator wprowadził ograniczenia poboru surowca.

Teknoblog.ru/Wojciech Jakóbik

Sawicki: Rosja dostanie rachunek za zanieczyszczoną ropę


Powiązane artykuły

Terminal LNG Energos-Force. Fot. Energos

Niemcy oddają pływający terminal LNG

Rząd federalny zdecydował wynająć pływający terminal LNG “Energos Force” do innego kraju w południowej Europie. Jednostka obrała kurs na Gibraltar....

Mobilna platforma wiertnicza uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego

Platforma samopodnośna uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego. Zmarły cztery osoby, ponad 20 uratowano, a trzy kolejne są poszukiwane. Do akcji...

Europa dwóch prędkości w energetyce. Węgry-Słowacja kontra reszta

Węgry pozostają największym importerem rosyjskiego gazu w UE i sprzeciwiają się unijnym planom odejścia od rosyjskich surowców do 2028 roku....

Udostępnij:

Facebook X X X