EnergetykaWszystko

Zawód przyszłości – Menedżer w ochronie środowiska

Do niedawna nikt nie słyszał o webmasterze, headhunterze czy specjaliście od public relations. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii, postępem cywilizacyjnym, jedne zawody znikają, a inne się pojawiają. 

Jak szacują analitycy z Międzyresortowego Zespołu ds. Prognozowania Popytu na Pracę działającego przy Rządowym Centrum Studiów Strategicznych pod wpływem pojawiających się nowych technologii, w tym z obszaru pozyskiwania energii odnawialnych, czy zagospodarowania odpadów wzrośnie zapotrzebowanie na biotechnologów, biologów i specjalistów ds. ochrony środowiska.

Wychodząc naprzeciw najnowszym trendom Dolnośląska Szkoła Wyższa na Wydziale Nauk Technicznych uruchomiła studia inżynierskie na kierunku Ochrona Środowiska. Studia mają charakter praktyczny, a kandydaci mają do wyboru dwie specjalności:

  • Zarządzanie ochroną środowiska i odnawialnymi źródłami energii,
  • Zarządzanie ochroną środowiska i gospodarką odpadami.

W trakcie studiów studenci zdobędą wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, technicznych oraz zarządzania. Będą potrafili skutecznie połączyć wiedzę z zakresu ochrony środowiska z najnowszymi zdobyczami techniki w zakresie pozyskiwania i zarządzani odnawialnymi źródłami energii oraz zarządzania w zakresie zagospodarowania i przetwarzania odpadów.

Atutem studiów prowadzonych na DSW jest program kształcenia oparty na idei kształcenia praktycznego zgodnie z potrzebami rynku pracy, który został pozytywnie zaopiniowany przez pracodawców m.in. Towarzystwo Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych, Atmoterm, WPO Alba, Federację Pracodawców Polski Zachodniej.

Dbamy, aby studenci już w trakcie studiów nawiązali pierwsze kontakty zawodowe z pracodawcami aktywnie działającymi na rynku.  Dlatego, zajęcia prowadzą wykładowcy – praktycy, a studenci odbywają praktyki w firmach z branży ochrony środowiska, które współpracują z naszym Wydziałem – mówi dr Małgorzata Pietras-Szewczyk – promotor.

Źródło: Towarzystwo Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X